Chirurgia nowotworów ginekologicznych
Frazę „mniej znaczy więcej” utrwalił w pamięci zbiorowej będący ojcem duchowym architektury minimalizmu niemiecki architekt Ludwig Mies van der Rohe. Dziś, blisko sto lat później dzięki…
HPV – profilaktyka ogólna i miejscowa
Obecnie uważa się, że każdy rak szyjki macicy jest związany z przetrwałą infekcją HPV. Wirus brodawczaka ludzkiego, HPV (z ang. Human Papilloma Virus) związany jest z różnymi chorobami, które…
Leczenie raka piersi
Rak piersi od lat okupuje wysokie pozycje w statystykach zachorowań na nowotwory złośliwe. Pomimo niekorzystnych wyników leczenia tej choroby w Polsce, dzięki poprawie wiedzy i osiągnięć nauki…
Głos pacjentek – Lidia
Magdalena i Lidia – obie zachorowały na potrójnie ujemnego i zapalnego raka piersi. Zdiagnozowano go, kiedy miały – odpowiednio – 33 i 34 lata i były młodymi mamami karmiącymi piersią. U obu…
Obserwuj nas
Na topie
Zapisz się do naszego newslettera
Informacje o najnowszych artykułach prosto do twojej skrzynki pocztowej
Rak piersi
Leczenie raka piersi
Rak piersi od lat okupuje wysokie pozycje w statystykach zachorowań na nowotwory złośliwe. Pomimo niekorzystnych wyników leczenia tej choroby w Polsce, dzięki poprawie wiedzy i osiągnięć nauki…
Głos pacjentek – Lidia
Magdalena i Lidia – obie zachorowały na potrójnie ujemnego i zapalnego raka piersi. Zdiagnozowano go, kiedy miały – odpowiednio – 33 i 34 lata i były młodymi mamami karmiącymi piersią. U obu…
Głos pacjentek – Magdalena
Magdalena i Lidia – obie zachorowały na potrójnie ujemnego i zapalnego raka piersi. Zdiagnozowano go, kiedy miały – odpowiednio – 33 i 34 lata i były młodymi mamami karmiącymi piersią. U obu…
Fundusz Medyczny
Ustawa o Funduszu Medycznym weszła w życie w listopadzie 2020 z inicjatywy Prezydenta Andrzeja Dudy i była dla nas, pacjentów i ich rodzin, wielką nadzieją. Celem Funduszu Medycznego jest…
Potrójnie ujemny rak piersi
Potrójnie ujemny rak piersi przez bardzo długi czas leczony był wyłącznie chemioterapią. Teraz i ten typ nowotworu doczekał się innowacyjnych terapii. Czekamy na możliwość zastosowania ich u…
Nowe terapie w raku piersi
Immunoterapia jest bardzo obiecującym leczeniem w potrójnie ujemnym raku piersi, gdyż zastosowana we wczesnym stadium choroby zmniejsza znamiennie ryzyko nawrotu, natomiast w przypadku choroby…
Leczenie raka piersi po polsku
Kobieta z podejrzeniem raka piersi bądź z rozpoznaniem tego nowotworu powinna wiedzieć, że w Polsce istnieje sieć kilkunastu specjalistycznych ośrodków leczniczych mających status Centrum…
Rak piersi? Masz wybór!
Kobieta z rakiem piersi powinna wiedzieć, jakie ma możliwości w starciu z chorobą, że ma prawo do zadawania pytań o chorobę i leczenie oraz prawo do wyboru lekarza. Podnoszeniu tej świadomości…
Rak piersi jako choroba przewlekła
Dzięki nowoczesnemu leczeniu zaawansowanego raka piersi traktowanego jako choroba przewlekła, kobieta może przez długi czas pozostawać aktywna – rodzinnie, zawodowo, prywatnie. Zaawansowany…
Rak Płuca
Zdiagnozowani, ale nieleczeni – Polska w raporcie
Tytuł naszego raportu “Zdiagnozowani, ale nieleczeni” jest nieco prowokacyjny, lecz trafnie podsumowuje główne odkrycie, że jest wielu pacjentów, którzy mają diagnozę, więc wiedzą,…
Leczenie raka płuca – wciąż gonimy Europę
Opieka nad chorymi na raka płuc to system naczyń połączonych. Jeżeli nie poprawimy diagnostyki, jeśli nie zorganizujemy całego procesu od diagnostyki po leczenie w sposób prawidłowy, to nie…
Chemioimmunoterapia dostępna dla pacjentów
Od 1.01.2021 r. w ramach programu lekowego w terapii niedrobnokomórkowego raka płuca (NDRP) zyskaliśmy nową możliwość leczenia chorych na zaawansowaną postać tej choroby – chemioimmunoterapię.…
Patomorfologia w raku płuca
Badanie patomorfologiczne i badania genetyczne odgrywają kluczową rolę w diagnostyce raka płuca i w wyborze najbardziej skutecznego leczenia dla danego chorego. Chorzy z rozpoznanym rakiem…
Immunoterapia w raku płuca
Jesteśmy świadkami dwóch wielkich rewolucji w leczeniu raka płuca. Mam nadzieję, że nowoczesne metody terapeutyczne będą dostępne dla wielu chorych na ten typ nowotworu. Trzeba podkreślić, że…
Diagnostyka w raku płuca
Patomorfologia przez lata była dziedziną niewidoczną a przez to mało atrakcyjną. Rozwój onkologii zmienił podejście do patomorfologii, która jest nieodzowna zarówno w ustaleniu rozpoznania jak…
Diagnoza: Rak płuca
Staramy się, by każdy chory na raka płuca w Polsce miał dostęp do tzw. krótkiej ścieżki diagnostyczno – leczniczej. Panie Profesorze, rak płuca jest jednym z najczęstszych nowotworów…
Rak płuca i nie tylko
Polskie Towarzystwo Chorób Płuc (PTChP) popiera ideę ośrodków koordynowanej diagnostyki i leczenia raka płuca. Leczenie tej choroby wymaga zaplecza diagnostycznego i współdziałania lekarzy…
Immunoterapia w raku płuca
Rak niedrobnokomórkowy płuca i czerniaki, to dwa modelowe nowotwory, na postawie których widzimy niesamowity postęp, jaki dokonał się w leczeniu nowotworów złośliwych. Nie tylko chemioterapia…
Radioterapia
Radiochirurgia – Możliwość nowoczesnej radioterapii
Postęp w zakresie radioterapii opiera się obecnie na dwóch elementach. Po pierwsze na tym, że radioterapia swoją precyzją zbliża się do chirurgii. Po drugie – na skróceniu czasu leczenia z 6-7…
Innowacyjna radioterapia – korzyści i wyzwania
Innowacyjna radioterapia, dzięki m.in. narzędziom takim, jak CyberKnife, umożliwia niezwykle precyzyjne i bezpieczne leczenie nowotworów. Korzyści dla pacjentów są więc ogromne. W Polsce wciąż…
„INNOWACYJNA RADIOTERPIA wspólny projekt na rzecz edukacji”
W Światowym Dniu Onkologii zainaugurowano kampanię edukacyjną „INNOWACYJNA RADIOTERAPIA wspólny projekt na rzecz edukacji”, do projektu przystąpiło dwanaście organizacji pacjentów…
Nowoczesna radioterapia a chłoniaki
Nowoczesna radioterapia wykorzystywana może być w hematoonkologii jako leczenie uzupełniające lub samodzielnie. Stosuje się ją m.in. przed przeszczepieniem szpiku, ale wyjątkową rolę odgrywa w…
Redefinicja radioterapii
Rozwój technologii wpłynął na modyfikację radioterapii. Efektami są skrócenie i wzrost bezpieczeństwa terapii dzięki indywidualizacji leczenia opartej na lepszym definiowaniu obszarów i…
Radioterapia w Polsce
premiera raportu „Radioterapia w Polsce w kontekście zmian systemowych – analizai rekomendacje” – Raportem, który dziś prezentujemy, chcieliśmy wywołać temat, który od 2015 roku trochę…
Innowacyjna radioterapia w Poznaniu
Wielkopolskie Centrum Onkologii zakupiło drugi CyberKnife (nóż cybernetyczny), pisaliśmy o tym w ostatnich tygodniach. Jakie korzyści dla pacjentów płyną z takich inwestycji? Informacje z…
Drugi CyberKnife w Poznaniu
“Wielkopolskie Centrum Onkologii – innowacyjny ośrodek leczenia raka w Polsce. Drugi CyberKnife w Poznaniu” pod takim hasłem odbyła się 30 marca 2021 konferencja organizowana przez…
Radioterapia stereotaktyczna
Radioterapia jest jedną z podstawowych metod leczenia nowotworów, którą stosuje się sekwencyjnie lub równolegle z chirurgią, chemio- i immunoterapią. Około 60% chorych w Polsce, w trakcie…
Pozostałe obszary
Nowoczesne narzędzia onkologa
W Polsce nie wszystko, co wartościowe w leczeniu chorych na raka piersi, jest refundowane. Postęp w zakresie innowacyjnych terapii w raku piersi jest znaczny. Obecnie w Polsce istnieją pewne…
Rak nerki a leczenie systemowe
Systemowe leczenie chorych na zaawansowanego raka nerkowokomórkowego jest odzwierciedleniem wzorca nowoczesnego postępowania z wykorzystaniem metod ukierunkowanych na cele molekularne oraz…
Oncofertility – szansa na rodzicielstwo po raku
Pacjentka z nowotworem, zanim trafi na konsylium onkologiczne, przychodzi do ośrodka leczenia niepłodności, żeby rozpocząć procedurę oncofertility. Nie ma karencji czasowej pomiędzy…
Versius i Onkofertility, czyli rozwiązania na miarę XXI wieku
Liczba nowotworów złośliwych w Polsce stale rośnie, a przerażającą diagnozę słyszy coraz więcej młodych osób. Jednak wraz z wzrastającą rozpoznawalnością chorób nowotworowych wzrasta też…
Leczenie skojarzone w raku nerki
Postępowanie wykorzystujące terapię skojarzoną jest zarezerwowane dla chorych, u których nowotwór jest bardziej zaawansowany, a organizm jest bardziej obciążony chorobą. U tych chorych to…