Kampania „Diagnoza: Nowotwór – Współczesna Onkologia”
Onkologia u progu zmian. Jakich nowości mogą się spodziewać pacjenci?
System opieki nad pacjentami onkologicznymi w Polsce stoi u progu reformy. Od 1 kwietnia zacznie działać Krajowa Sieć Onkologiczna, której celem jest poprawa jakości leczenia oraz ograniczenie…
Operacje robotyczne w onkologii
Operacje robotyczne są coraz częściej stosowane w leczeniu nowotworów i refundowane przez NFZ. Jednak tylko wybrane placówki dysponują robotami chirurgicznymi, co rodzi pytania o ich przewagę nad…
Objawy raka dróg żółciowych
Rak dróg żółciowych jest rzadko diagnozowaną chorobą nowotworową. Rocznie w Polsce wykrywa się go u około 1800 osób. Niestety, u 8 na 10 pacjentów rak dróg żółciowych jest rozpoznawany w zaawansowanym,…
Pielęgnacja skórnych odczynów popromiennych
Standardy dotyczące pielęgnacji skórnych odczynów popromiennych wskazują, jakie preparaty stosować na konkretnym etapie radioterapii i przed jej rozpoczęciem oraz jakie substancje powinny te produkty…
Zakażenie HPV a rak szyjki macicy
Typów wirusa brodawczaka ludzkiego (HPV) znamy kilkaset; część to typy onkogenne – mogące modulować metabolizm i biologię zdrowej komórki na tyle, że zmienia się ona w nowotworową. Najbardziej onkogenne…
Lęk w chorobie nowotworowej
Lęk w chorobie nowotworowej sam w sobie nie jest problemem – to naturalna reakcja organizmu na zagrożenie. Może mobilizować do działania, na przykład do podjęcia leczenia. Staje się jednak trudnością,…
Krajowa Sieć Onkologiczna – rozwiązania i nadzieje
Krajowa Sieć Onkologiczna (KSO) dla przeciętnego Kowalskiego oznacza równy dostęp do diagnostyki i terapii w każdym miejscu w Polsce i – co więcej – rozsądne rozmieszczenie naszych pacjentów. Część…
HPV a nowotwory głowy i szyi
Badania jednoznacznie wskazują, że HPV a nowotwory głowy i szyi są ze sobą ściśle powiązane, co znajduje odzwierciedlenie w rosnącej liczbie przypadków raka ustnej części gardła HPV-zależnego, czyli…
Obserwuj nas
Na topie
Zapisz się do naszego newslettera
Informacje o najnowszych artykułach prosto do twojej skrzynki pocztowej
Duży postęp w leczeniu PNH (Nocnej Napadowej Hemoglobinurii)
Nocna napadowa hemoglobinuria to nabyta, ultra rzadka choroba. Najnowsze dane wskazują, że rozpoznajemy ją u 16 osób na milion. Generalnie dotyczy ludzi w młodszym wieku, choć diagnozowana…
Nocna napadowa hemoglobinuria (PNH) komplikuje życie
Moja historia z nocną napadową hemoglobinurią (PNH) zaczęła się w szkole podstawowej od neutropenii. Pamiętam pobyt w szpitalu i badania. Potem długo nic, aż w liceum przyszedł kolejny epizod…
Codzienne wyzwania pacjentów z Miastenią Gravis
Wyzwania pacjentów z Miastenią dotykają niemal każdego aspektu codzienności – od prostych czynności po relacje społeczne. Powoduje osłabienie mięśni, zmęczenie oraz trudności w oddychaniu,…
Diagnozowanie chorób rzadkich
Choroby rzadkie wykrywane są w przebiegu całego życia a nie tylko w dzieciństwie. Diagnozowanie chorób rzadkich to poważne wyzwanie. Najczęściej choroby te zajmują wiele układów i narządów i…
Jak wygląda życie z hemofilią?
Z perspektywy czasu uważam, że najtrudniej człowiekowi z hemofilią jest w czasie dzieciństwa. Nie jest to początkowo kwestią świadomości a raczej poczuciem pewnego rodzaju odrzucenia – bo…
Nefropatia toczniowa – objawy i leczenie
Nefropatia toczniowa, nazywana też toczniem nerkowym czy toczniowym zapaleniem nerek, występuje u 30-40% osób chorujących na układowego tocznia trzewnego – chorobę autoimmunologiczną, która…
Choroby rzadkie w Polsce w 2025 r.
Choroby rzadkie w Polsce to poważne wyzwanie dla systemu ochrony zdrowia. W Parlamentarnym Zespole do Spraw Chorób Rzadkich poruszamy problemy po kolei – duże i małe – bo jako szefowa tego…
Nowoczesne leczenie Miastenii dostępne w Polsce
W Polsce ośrodki leczenia miastenii dopiero się tworzą; dotychczas ich rolę pełniły głównie centra akademickie, w których również naukowo zajmowano się tą chorobą. Zależy nam na równomiernej…
Potrzebne zmiany w systemie
Obecnie w polskiej sieci Ośrodków Eksperckich Chorób Rzadkich (OECR) są jedynie 44 ośrodki eksperckie działające w ramach Europejskich Sieci Referencyjnych. Wytyczne dla otwierania tych…
Ostra porfiria wątrobowa
Ostra porfiria wątrobowa to choroba rzadka, która podobnie jak wiele innych schorzeń z kategorii rzadkich nie jest wystarczająco skutecznie rozpoznawana, co przekłada się negatywne na jakość…
Obserwuj nas
Na topie
Zapisz się do naszego newslettera
Informacje o najnowszych artykułach prosto do twojej skrzynki pocztowej