Kampania „Diagnoza: Nowotwór – Współczesna Onkologia”
HPV a nowotwory głowy i szyi
Badania jednoznacznie wskazują, że HPV a nowotwory głowy i szyi są ze sobą ściśle powiązane, co znajduje odzwierciedlenie w rosnącej liczbie przypadków raka ustnej części gardła HPV-zależnego, czyli…
Lęk w chorobie nowotworowej
Lęk w chorobie nowotworowej sam w sobie nie jest problemem – to naturalna reakcja organizmu na zagrożenie. Może mobilizować do działania, na przykład do podjęcia leczenia. Staje się jednak trudnością,…
Opieka paliatywna = Dobra jakość życia
Termin opieka paliatywna budzi lęk zarówno wśród pacjentów, jak i lekarzy. Warto wiedzieć jaka jest obecna rola tej dziedziny medycyny i dlaczego jest ona co raz bardziej potrzebna pacjentom. Rosnąca…
Diagnostyka genetyczna nowotworów do pilnej poprawy
Jeśli nie podejmiemy zdecydowanych działań tu i teraz, to obecny w Polsce kryzys w diagnostyce genetycznej chorób nowotworowych będzie się tylko pogłębiać. Diagnostyka genetyczna nowotworów –…
Pielęgnacja skórnych odczynów popromiennych
Standardy dotyczące pielęgnacji skórnych odczynów popromiennych wskazują, jakie preparaty stosować na konkretnym etapie radioterapii i przed jej rozpoczęciem oraz jakie substancje powinny te produkty…
Regeneracyjna dieta bogatobiałkowa
Dieta bogatobiałkowa jest Najważniejszym aspektem żywieniowym osób z utratą masy i/lub jakości mięśni, ale też chorych i leczonych, np. onkologicznie, czy po operacjach chirurgicznych. Białka są…
Onkologia u progu zmian. Jakich nowości mogą się spodziewać pacjenci?
System opieki nad pacjentami onkologicznymi w Polsce stoi u progu reformy. Od 1 kwietnia zacznie działać Krajowa Sieć Onkologiczna, której celem jest poprawa jakości leczenia oraz ograniczenie…
Objawy raka dróg żółciowych
Rak dróg żółciowych jest rzadko diagnozowaną chorobą nowotworową. Rocznie w Polsce wykrywa się go u około 1800 osób. Niestety, u 8 na 10 pacjentów rak dróg żółciowych jest rozpoznawany w zaawansowanym,…
Obserwuj nas
Na topie
Zapisz się do naszego newslettera
Informacje o najnowszych artykułach prosto do twojej skrzynki pocztowej
Kampania „Choroby rzadkie – podejmijmy wyzwanie”
Leczenie hemofilii – wciąż jest wiele do zrobienia
Chorzy na hemofilię zmagają się z chorobą przez całe swoje życie. Muszą pamiętać, że mogą podejmować tylko te aktywności, które są dla nich bezpieczne, informować o swojej chorobie lekarzy w…
Diagnozowanie chorób rzadkich
Choroby rzadkie wykrywane są w przebiegu całego życia a nie tylko w dzieciństwie. Diagnozowanie chorób rzadkich to poważne wyzwanie. Najczęściej choroby te zajmują wiele układów i narządów i…
Nefropatia toczniowa – objawy i leczenie
Nefropatia toczniowa, nazywana też toczniem nerkowym czy toczniowym zapaleniem nerek, występuje u 30-40% osób chorujących na układowego tocznia trzewnego – chorobę autoimmunologiczną, która…
Ostra porfiria wątrobowa
Ostra porfiria wątrobowa to choroba rzadka, która podobnie jak wiele innych schorzeń z kategorii rzadkich nie jest wystarczająco skutecznie rozpoznawana, co przekłada się negatywne na jakość…
Potrzebne zmiany w systemie
Obecnie w polskiej sieci Ośrodków Eksperckich Chorób Rzadkich (OECR) są jedynie 44 ośrodki eksperckie działające w ramach Europejskich Sieci Referencyjnych. Wytyczne dla otwierania tych…
Jak wygląda życie z hemofilią?
Z perspektywy czasu uważam, że najtrudniej człowiekowi z hemofilią jest w czasie dzieciństwa. Nie jest to początkowo kwestią świadomości a raczej poczuciem pewnego rodzaju odrzucenia – bo…
Codzienne wyzwania pacjentów z Miastenią Gravis
Wyzwania pacjentów z Miastenią dotykają niemal każdego aspektu codzienności – od prostych czynności po relacje społeczne. Powoduje osłabienie mięśni, zmęczenie oraz trudności w oddychaniu,…
Krzywica Hipofosfatemiczna
Krzywica hipofosfatemiczna to rzadkie, genetyczne zaburzenie mineralizacji kości, które wynika z utraty fosforanów z moczem. Fosforany, podobnie jak wapń, są kluczowe dla prawidłowej budowy…
Nowoczesne leczenie Miastenii dostępne w Polsce
W Polsce ośrodki leczenia miastenii dopiero się tworzą; dotychczas ich rolę pełniły głównie centra akademickie, w których również naukowo zajmowano się tą chorobą. Zależy nam na równomiernej…
Duży postęp w leczeniu PNH (Nocnej Napadowej Hemoglobinurii)
Nocna napadowa hemoglobinuria to nabyta, ultra rzadka choroba. Najnowsze dane wskazują, że rozpoznajemy ją u 16 osób na milion. Generalnie dotyczy ludzi w młodszym wieku, choć diagnozowana…
Obserwuj nas
Na topie
Zapisz się do naszego newslettera
Informacje o najnowszych artykułach prosto do twojej skrzynki pocztowej