FUNDACJA „KRWINKA” POMAGA DZIECIOM CHORYM OD PONAD 27 LAT!
Fundacja dla Dzieci z Chorobami Nowotworowymi „Krwinka” na co dzień otacza opieką dzieci onkologicznie i hematologicznie chore podczas wielomiesięcznego leczenia, ich rodziców…
Nie mamy się czego wstydzić
Ostatnie lata przyniosły pacjentom hematoonkologicznym wiele pozytywnych zmian. Przede wszystkim były to zmiany w obszarze refundacyjnym. Rozszerzenie dostępu do nowoczesnych leków uzyskali…
Leczenie chłoniaka rozlanego z dużych komórek B (DLBCL) – jest przełom
W ciągu ostatnich kilku lat tak wiele zmieniło się w leczeniu pacjentów z DLBCL, że możemy mówić o przełomie – rozumianym jako pojawienie się nowych terapii, które dają szansę na długotrwałą…
Makroglobulinemia Waldenströma – nowe możliwości leczenia
Inhibitory kinazy Brutona są lekami, które powinny i już niedługo będą mieć refundację we wskazaniu makroglobulinemia Waldenströma – zwłaszcza, że mówimy o niewielkiej populacji chorych, a…
Obserwuj nas
Na topie
Zapisz się do naszego newslettera
Informacje o najnowszych artykułach prosto do twojej skrzynki pocztowej
Białaczki
Leczenie ostrych białaczek – światowa liga w Polsce
W Polsce od września zeszłego roku mamy bardzo dobrą sytuację, jeśli chodzi o możliwość korzystania z nowych terapii ostrych białaczek szpikowych i limfoblastycznych, które pojawiły się w…
Przewlekłe białaczki: szpikowa i limfocytowa
Przewlekłe białaczki szpikowa i limfocytowa często przez długie lata mogą nie dawać żadnych objawów. Dlatego zazwyczaj wykrywa się je przypadkowo w badaniu morfologii krwi. Podłożem…
Chłoniaki i białaczki – nowe leczenie
Trend, który obserwujemy już od wielu lat w leczeniu chorób rozrostowych układu krwiotwórczego, czyli białaczek i chłoniaków, to odchodzenie od chemioterapii, a nawet od immunochemioterapii w…
Zmiany potrzebne od zaraz
Przed polskim systemem opieki zdrowotnej stoją dwa duże wyzwania w kontekście leczenia ostrych białaczek. Po pierwsze zapewnienie szerokiego dostępu i finansowania badań genetycznych…
Chłoniaki
FDA przyspiesza zatwierdzenie leku Pirtobrutinib w leczeniu CLL/SLL
Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) przyznała przyspieszoną zgodę na pirtobrutynib (Jaypirca) dla dorosłych pacjentów z przewlekłą białaczką limfatyczną lub chłoniakiem z małych…
Nie mamy się czego wstydzić
Ostatnie lata przyniosły pacjentom hematoonkologicznym wiele pozytywnych zmian. Przede wszystkim były to zmiany w obszarze refundacyjnym. Rozszerzenie dostępu do nowoczesnych leków uzyskali…
Chłoniaki i białaczki – nowe leczenie
Trend, który obserwujemy już od wielu lat w leczeniu chorób rozrostowych układu krwiotwórczego, czyli białaczek i chłoniaków, to odchodzenie od chemioterapii, a nawet od immunochemioterapii w…
Pacjent onkohematologiczny w Polsce
W onkohematologii polskiej notujemy coraz większy dostęp do nowych leków. Choć nie jest on idealny, jeśli uwzględni się dostępne obecnie rejestracje leków, to sytuacja jednak stopniowo ulega…
Nowoczesna radioterapia a chłoniaki
Nowoczesna radioterapia wykorzystywana może być w hematoonkologii jako leczenie uzupełniające lub samodzielnie. Stosuje się ją m.in. przed przeszczepieniem szpiku, ale wyjątkową rolę odgrywa w…
Chłoniaki – nowotwory niejednoznaczne
Ścieżki diagnostyczne pacjentów z chłoniakami powinny być lepiej dopracowane, bo potrafią być zawiłe. Wynika to zarówno z organizacji systemu lecznictwa, jak i z mnogości typów chłoniaków.…
Ciąża a nowotwory onkohematologiczne
Ciąża i leczenie przeciwnowotworowe powinny być prowadzone w wyselekcjonowanych ośrodkach. W momencie potwierdzenia rozpoznania każdej choroby nowotworowej decyzje dotyczące kwestii dalszego…
Terapia CAR-T – szansa na życie
Terapia CAR-T – innowacyjny sposób leczenia nowotworów. To „żywy lek” – daje szansę na życie tym, którzy stracili już nawet nadzieję. Czekanie na cud wyleczenia w każdym z tych przypadków…
Innowacyjna terapia CAR-T Cells
Terapia CAR-T-cells to rodzaj immunoterapii, w której wykorzystuje się własne komórki pacjenta – limfocyty T, ale poddane modyfikacji genetycznej w celu dobrego rozpoznawania i niszczenia…
Pozostałe obszary
Pacjent hematologiczny w Polsce
W leczeniu chorób hematologicznych i hematoonkologicznych w Polsce zaszło w ostatnim czasie wiele zmian. Nadal jednak nie wszystkie potrzeby zostały zaspokojone – dotyczy to skrócenia długości…
Anemia – Nie lekceważ pierwszych objawów
Niedokrwistość (anemia) to stan, kiedy we krwi dochodzi do zmniejszenia stężenia hemoglobiny i/lub liczby krwinek czerwonych (erytrocytów). Dotyka ona nawet 40 proc. populacji,…
Szpiczak plazmocytowy – Postęp w leczeniu
Celem hematoonkologów jest wdrożenie takiego leczenia od początku choroby, aby ona nie nawracała i nie stawała się oporna, a wpływ na to ma indywidualizacja leczenia. W chorobie opornej i…
Przed nami sporo pracy
Nowotwory krwi, mimo że należą do chorób rzadkich, to dotykają w Polsce około 100 000 chorych. Grupa pacjentów hematoonkologicznych z każdym rokiem rośnie, do tego widać niepokojący trend…
Hematoonkologia a ciąża
Pacjentka w ciąży ze współistniejącym nowotworem jest wyzwaniem dla wielodyscyplinarnego zespołu medycznego. Potęgowane jest ono dylematami etycznymi, moralnymi, religijnymi, które mają wpływ…