Obserwuj nas w social mediach!
Facebook
Instagram
Newsletter
Newsletter
Eksperci o zdrowiu
Eksperci o zdrowiu
  • Aktualności
  • Onkologia
  • Hematologia
  • Zdrowie Kobiet
  • Seniorzy
  • Choroby cywilizacyjne
  • Baza leków
  • Onkologia
  • Zdrowie

Możemy zahamować lawinę zachorowań na nowotwory

  • 4 minuty czytania
Total
0
Shares
0
0
0
0
0
0

Za 80% zachorowań na nowotwory odpowiada styl życia oraz zewnętrzne czynniki środowiskowe. Zmiana naszych codziennych zachowań może pozwolić na zahamowanie przyrostu liczby zachorowań na nowotwory.

Prof. nadzw. dr hab. n. med. Wojciech M. Wysocki, Prezes Polskiego Towarzystwa Chirurgii Onkologicznej

Każdy z nas powinien zdawać sobie sprawę, że nasze zdrowie jest przede wszystkim w naszych rękach – a rolą lekarzy, w tym specjalistów chi­rurgii onkologicznej – jest leczyć tych, którym nie udało się uniknąć zachorowania. Na szczę­ście kluczowa specjalizacja z chirurgii onkolo­gicznej jest trwale wpisana w powstającą Na­rodową Strategię Onkologiczną, podobnie jak zasady prewencji.

Zderzenie rosnącej liczby zachorowań na no­wotwory z problemem starzejącego się społe­czeństwa i brakiem kadr medycznych stało się przyczynkiem do jeszcze silniejszej koncentracji wysiłków na promocji zachowań korzystnych dla zdrowia. Taką inicjatywą jest kampania „Ty decy­dujesz, czy zachorujesz!” Polskiego Towarzystwa Chirurgii Onkologicznej i Polskiego Towarzystwa Onkologicznego oraz organizacji pacjentów on­kologicznych. Jej celem jest uświadomienie Po­lakom jak wiele nowotworów powiązanych jest z naszymi codziennymi zachowaniami, które mają negatywne konsekwencje zdrowotne dla każdego z nas.

Profilaktyka

Wiemy, że wielu nowotworom można byłoby za­pobiec, prowadząc styl życia wspierający zdro­we i zrównoważone funkcjonowanie organizmu. Według WHO zaledwie 5-10% nowotworów ma podłoże genetyczne, a ponad 80% zachorowań na nowotwory złośliwe to wynik skojarzonego działania czynników zewnętrznych, w tym nie­zdrowego stylu życia i złych nawyków. Istnieje świadomość społeczna, iż głównym czynnikiem wywołującym raka płuca jest palenie tytoniu. Nie jest jednak powszechną wiedzą fakt, w jak ogromnym stopniu palenie wpływa na zwiększe­nie ryzyka zachorowania na nowotwory złośliwe nerek czy żołądka. Nałóg palenia współdecyduje o wystąpieniu 30% ogólnej liczby wszystkich no­wotworów (a nie tylko raka płuca!).

Kolejnym czynnikiem, który ma bardzo negatywny wpływ na zdrowie jest otyłość oraz zła dieta połą­czona z brakiem ruchu. Te czynniki, podobnie jak palenie tytoniu, również w 30% wpływają na ryzy­ko wystąpienia chorób nowotworowych – nie tylko raka jelita grubego, ale także raka piersi, raka jaj­nika oraz raka szyjki macicy i wielu innych.

Świadomość mnogości zagrożeń zdrowot­nych jest ważna, gdyż może zachęcić kolejne osoby do racjonalizacji w doborze składników diety oraz podejmowania większej aktywności fizycznej. Zasada zdrowego żywienia jest bar­dzo prosta – należy spożywać więcej surowych warzyw jako przekąski i podstawowy element głównych posiłków oraz możliwe dużo poru­szać się pieszo (tj. co najmniej 10 tysięcy kro­ków dziennie). Mówiąc o otyłości nie możemy pominąć faktu, że otyłość sama w sobie jest chorobą, którą trzeba leczyć. Jeśli dieta i ruch nie pomagają w redukcji masy ciała warto udać się do lekarza i rozpocząć odpowiednie lecze­nie. Lista chorób, które grożą osobie otyłej jest bardzo długa i obejmuje także raka. Spoży­wanie alkoholu to inny niebezpieczny czynnik zwiększający ryzyko występowania nowotwo­rów. Nadmierne picie alkoholu powszechnie kojarzone z marskością wątroby, to jednak nie jedyne zagrożenie – alkohol sprzyja występo­waniu między innymi nowotworów złośliwych jamy ustnej, raka krtani, przełyku czy żołądka oraz trzustki.

Zidentyfikowanym czynnikiem ryzyka wpły­wającym na rozwój nowotworów skóry i szczególnie agresywnych czerniaków jest promieniowaniem UV – zarówno słoneczne, jak i sztuczne wykorzystywane w solariach. Rezygnacja z solarium oraz regularne sto­sowanie mocnych filtrów chroniących skórę, szczególnie u osób o jasnej karnacji, znaczą­co redukuje ryzyko zachorowania na tę grupę chorób – a trzeba pamiętać, że nowotwory skóry to najczęściej występujące nowotwory złośliwe u człowieka!

Edukacja

Świadomość społeczeństwa na temat modyfiko­walnych (a więc często zależnych od nas samych!) czynników wpływających na ryzyko zachorowania na raka nadal jest zbyt niska. Dlatego szeroko prowadzone działania edukacyjne są tak ważne. Wszyscy musimy zrozumieć, że w ogromnej czę­ści to my decydujemy czy ryzykujemy i każdego dnia sięgamy po papierosa, czy kolejny kieliszek alkoholu. Wpływ stylu życia na ryzyko zachoro­wania jest niedoceniany. Aż 40% zachorowań na nowotwory złośliwe można uniknąć. Zmiana stylu życia nie gwarantuje całkowitej ochrony przed ja­kąkolwiek chorobą, ale należy pamiętać, że zawsze warto podjąć działania, które mogą mieć pozytyw­ny wpływ na nasze zdrowie. Mogą one nam w kon­sekwencji uratować życie. Jeśli jednak dojdzie do zachorowania na nowotwór złośliwy, to należy pa­miętać, że bezpieczeństwo pacjenta oraz sukces terapeutyczny zależy obecnie od usystematyzo­wania i pogłębienia współpracy między wszystkimi specjalistami zaangażowanymi w proces terapeu­tyczny w ramach terapii interdyscyplinarnej, która jest osią nowoczesnej onkologii. W związku z tym kluczowa stała się umiejętność codziennej, ruty­nowej i bardzo ścisłej współpracy z przedstawi­cielami innych medycznych specjalności onkolo­gicznych: chirurgami onkologicznymi, patologami, onkologami klinicznymi, radioterapeutami i wie­loma innymi. Interdyscyplinarność chirurgii on­kologicznej pozwala na maksymalizację efektów leczenia oraz organizację opieki onkologicznej tak, aby koncentrowała się na pacjentach. Tak działa Polskie Towarzystwo Chirurgii Onkologicznej – na­uka ma wspierać rozwój wiedzy i przyczyniać się do poprawy zdrowia mieszkańców Polski.

Total
0
Shares
Share 0
Tweet 0
Share 0
Share 0
Share 0
Powiązane tematy
  • edukacja
  • onkologia
  • profilaktyka
Poprzedni artykuł
  • Onkologia
  • Zdrowie

CyberKnife – innowacyjna i wysoce efektywna radiochirurgia

Czytaj
Następny artykuł
  • Onkologia
  • Zdrowie

Onkologia będzie oparta o twarde dane

Czytaj
Zobacz również inne artykuły!
Czytaj
  • Newsy
  • Onkologia

Globalne koszty ekonomiczne nowotworów

Czytaj
  • Diagnoza: Nowotwór ed.VII
  • Onkologia
  • Zdrowie

Chemioterapia w domu

Czytaj
  • Konferencje
  • Zdrowie

Spotkajmy się w Mamaville na wiosennych edycjach targów.

Czytaj
  • Diagnoza: Nowotwór ed.VII
  • Onkologia
  • Zdrowie

Radioterapia pod precyzyjną kontrolą

Czytaj
  • Diagnoza: Nowotwór ed.VII
  • Onkologia
  • Zdrowie

Dostępność najnowszych terapii lekowych

Czytaj
  • Diagnoza: Nowotwór ed.VII
  • Onkologia
  • Zdrowie

Dobre zmiany dla pacjentów

Czytaj
  • Diagnoza: Nowotwór ed.VII
  • Onkologia
  • Zdrowie

Stałe implanty w brachyterapii

Czytaj
  • Diagnoza: Nowotwór ed.VII
  • Onkologia
  • Zdrowie

Krajowa Sieć Onkologiczna

Newsletter

Instagram

eksperciozdrowiu

"GIST wywodzą się najprawdopodobniej z prekursor "GIST wywodzą się najprawdopodobniej z prekursorów komórek „rozrusznikowych” Cajala (odpowiedzialnych za ruch perystaltyczny jelit). Czynnikiem inicjującym proces nowotworowy najczęściej jest mutacja aktywująca w genach🧬 kodujących błonowe receptory KIT lub PDGFRA.

Symptomy kliniczne GIST są niespecyficzne i obejmują bóle brzucha🆘, podniedrożność (częściową niedrożność) jelit lub przewlekłe krwawienia z przewodu pokarmowego🩸, czasami objawy „ostrego brzucha”; oznaką jest też wyczuwalny guz jamy brzusznej.

W przypadku podejrzenia pierwotnego GIST, dysponując odpowiednimi warunkami technicznymi, można wykonywać biopsję igłową pod kontrolą USG endoskopowej, biopsję gruboigłową przez powłoki lub biopsję otwartą przez laparotomię – wycinającą lub nacinającą w zależności od sytuacji klinicznej. Część materiału biologicznego🧫 zostaje zachowana do wykonania ewentualnych badań molekularnych, gdyż podtypy GIST są definiowane w oparciu o wyniki tych analiz.

Najskuteczniejszą metodą leczenia GIST jest radykalne leczenie chirurgiczne🏥 z zamiarem wyleczenia. Wykorzystuje się też leczenie uzupełniające imatynibem. W grupie chorych o dużym ryzyku nawrotu i przy odpowiednim profilu molekularnym lek💊 ten wydłuża przeżycia wolne od nawrotu choroby i przeżycia całkowite.

U chorych na zaawansowany GIST po progresji, którzy przeszli leczenie imatynibem lub nie tolerują tego leku, standardowe leczenie systemowe stanowi inny lek💊 – sunitynib. Jeżeli leczenie wymienionymi lekami nie zakończy się powodzeniem, wdrażany jest regorafenib (w Polsce alternatywnym refundowanym lekiem jest sorafenib). Leki te są dostępne w naszym kraju i refundowane w ramach programu lekowego.

Lekiem zarejestrowanym w czwartej linii terapii jest ripretynib – nierefundowany w Polsce, a koszty terapii nie uzasadniają obecnie jego rutynowego stosowania. Dostępność tego leku jest ograniczona również w wielu krajach europejskich."

👨‍⚕️Prof. dr hab. n. med. Piotr Rutkowski, Przewodniczący Polskiego Towarzystwa Onkologicznego.

Cały artykuł znajdziecie na naszej stronie ➡️eksperciozdrowiu.pl

#onkologia #rak #GIST #nowotwór
Kochani, z okazji Świąt Wielkanocnych 🪺 skła Kochani, z okazji Świąt Wielkanocnych 🪺
składamy najserdeczniejsze życzenia:
dużo zdrowia🩺, radości👧🧒, smacznego jajka🥚,
mokrego dyngusa🔫, mnóstwo wiosennego słońca🌞
oraz samych sukcesów🏆.
"Hipertermia lub termoterapia wykorzystuje ciepło "Hipertermia lub termoterapia wykorzystuje ciepło ☀️ do leczenia różnych chorób, w tym raka. Ciepło jest dobrze znane każdemu z nas w leczeniu drobnych urazów lub przewlekłego zapalenia stawów❗. Społeczeństwo jest znacznie mniej świadome dobroczynnego wpływu miejscowego ciepła w terapii nowotworów.💡

Najczęstszą postacią jest „miejscowa hipertermia gorączkowa” stosowana w obszarze nowotworowym ciała. Ciepło lub sztuczna gorączka🤒 zwiększają efekt radio-chemio-immunoterapii bez dodawania trwałych skutków ubocznych stosowania ciepła. Hipertermia ma wiele mechanizmów fizycznych (zwiększa dopływ tlenu do obszaru guza) i bioimmunologicznych (przyciąga komórki odpornościowe zabijające guza).❗

Posiadamy również różne regulatory hipertermii, aby spersonalizować zastosowanie hipertermii u pacjentów. Pierwszym regulatorem jest aplikacja🩻. Hipertermię możemy zastosować na całe ciało, na określony obszar ciała lub miejscowo, tylko na obszar guza. Drugi regulator to zakres temperatur🌡. Hipertermię umiarkowaną możemy zastosować, gdy temperatura mieści się w zakresie gorączkowym, od 39°C do 43°C, a hipertermię wysokotemperaturową, gdy temperatura przekracza 45°C. Ich mechanizm i cel użycia jest zupełnie inny. Trzeci regulator to dokładne połączenie z radio-chemio-immunoterapią. Czwarty regulator to „dawka” hipertermii: czas trwania⏰, dokładna temperatura🌡, ilość aplikacji♾️."

👨‍⚕️Prof. dr n. med. Stephan Bodis, Centrum Radioterapii Onkologicznej Aarau-Baden, Szpital Kantonalny Aarau, Szpital Uniwersytecki w Zurychu

Cały artykuł znajdziecie na naszej stronie ➡️eksperciozdrowiu.pl

#onkologia #rak #nowotwór #hipertermia
"Implanty wykorzystywane w brachyterapii wszczepia "Implanty wykorzystywane w brachyterapii wszczepia się do tkanek lub narządów tam, gdzie zlokalizowany jest nowotwór🔍 lub bezpośrednio do guza. Po zakończonej terapii śródtkankowej pozostają one w ciele pacjenta do końca jego życia, bez aktywności promieniotwórczej.☢️

Implanty stosowane w brachyterapii są maleńkie 📏– ich długość to zaledwie kilka milimetrów, dlatego określa się je słowem ziarna. Tworzące je izotopy są źródłami energii 🪫o niskiej dawce mocy, ale ponieważ działanie implantu kumuluje się w dłuższym okresie czasu, dlatego też komórki guza docelowo otrzymują bardzo wysoką dawkę promieniowania. Przynosi to zamierzony efekt w postaci dokładnego niszczenia nowotworu, bez naruszenia narządów sąsiadujących. ❗

Najczęściej stałe implanty wykorzystuje się w leczeniu raka prostaty👨‍🦳, ale znajdują też zastosowanie w terapiach innych nowotworów, m.in. w raku jamy ustnej czy piersi👩‍🦲. Materiał śródtkankowy wytworzony jest z wyselekcjonowanego izotopu, który dobiera się w oparciu o unikalne dla każdego z nich parametry: wartość emitowanej energii i czas połowicznego rozpadu oraz pod kątem jego przeznaczenia. W brachyterapii z zastosowaniem stałych implantów wykorzystuje się izotopy jodu (I-125), palladu (P-103) oraz cezu (Cs-131).

Mimo niewielkich rozmiarów, stałe implanty przynoszą chorym realne korzyści👍. Poprzez zastosowanie odpowiedniego izotopu i osadzenie materiału izotopowego dokładnie tam, gdzie promieniowanie powinno działać najsilniej, czyli w rejonie guza, do komórek nowotworowych dociera odpowiednio duża dawka leczniczego promieniowania, a jednocześnie uzyskuje się maksymalną ochronę zdrowych tkanek. Tak dobrego zabezpieczenia zdrowych tkanek przed napromienieniem nie da się osiągnąć w tradycyjnej radioterapii."❗️

👨‍⚕️Dr n. med. Marek Kanikowski, Specjalista radioterapii onkologicznej

Cały artykuł znajdziecie na naszej stronie ➡️eksperciozdrowiu.pl

#onkologia #rak #radioterapia #rakpiersi #rakprostaty
"Skórę 💆‍♀️od momentu napromieniania tr "Skórę 💆‍♀️od momentu napromieniania trzeba traktować jak atopową, czyli mocno wrażliwą Bardzo ważne jest utrzymywanie takiej skóry w czystości 🧴– chorym trzeba o tym mówić, gdyż do niedawna pokutowało przekonanie, że skóry napromienionej się nie myje. To bzdura.❌

Skórne odczyny popromienne powstają po radioterapii zawsze. Stopień ich nasilenia zależy od indywidualnych cech organizmu chorego, lokalizacji nowotworu, obszaru poddanego radioterapii i dawki napromieniania oraz od strategii leczenia.

Jest bardzo dużo rekomendacji światowych, informacji z badań klinicznych, które potwierdzają, że skóra po napromienieniu powinna być 2️⃣ razy w ciągu dnia – rano🌅 i wieczorem 🌃– myta szarym mydłem albo płynami aptecznymi o kwaśnym pH.

Skórę z I i II stopniem odczynu popromiennego pielęgnujemy 💆‍♀️; służy to również profilaktyce powstania nasilonych odczynów popromiennych. Kiedy pojawia się III stopień odczynu popromiennego, zaczynamy mówić o leczeniu🧑‍⚕️.

Pacjenci z odczynami w stopniu III i IV zdecydowanie powinni być pod opieką wykwalifikowanego zespołu pielęgniarsko-lekarskiego🧑‍⚕️👩‍⚕️. Wdraża się wówczas stosowanie preparatów działających przeciwbakteryjnie w postaci sprayu, kremu, maści.🧴

Pielęgnacja i leczenie są ważne, ponieważ jeżeli jest przerwana ciągłość naskórka i pojawiają się nadkażenia bakteryjne czy grzybicze, to może dojść do zakażenia ogólnoustrojowego❗️. Oprócz tego zmiany popromienne sprawiają pacjentom duży ból. Przy dobrze prowadzonym leczeniu III stopnia odczynu popromiennego bardzo szybko dochodzi do regeneracji naskórka. Ostatnio nie widuję prawie IV stopnia nasilenia, czyli owrzodzeń i martwicy"

👩‍⚕️Dr n. med. Dorota Kiprian, Naczelny Radioterapeuta Narodowy Instytut Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie – Państwowy Instytut Badawczy

Cały artykuł znajdziecie na naszej stronie ➡️eksperciozdrowiu.pl

#skóra #pielegnacja #radioterapia #krem #masc #onkologia
"❗Dieta dla chorych na nowotwory zwykle jest wys "❗Dieta dla chorych na nowotwory zwykle jest wysokokaloryczna🍝, wysokobiałkowa🍤🥚, z możliwym wykorzystaniem tzw. leczenia żywieniowego. Czasem stosujemy w niej produkty, które nie są powszechnie uznane za zdrowe, ale dostarczają potrzebnych kalorii, na przykład słodycze🍭🍫.❗

Jednym z podstawowych zadań wsparcia żywieniowego w chorobie nowotworowej jest prewencja niedożywienia, czyli zapobieganie sytuacji, w której zaczyna się ubytek📉 masy ciała, szczególnie masy beztłuszczowej – dotyczy to również osób z nadmierną masą ciała: z nadwagą albo otyłością. Chorzy mogą mieć bowiem prawidłową masę ciała bądź być przeżywieni pod kątem ilościowym, ale jednocześnie wykazywać niedożywienie o charakterze jakościowym.

Drugim istotnym elementem wsparcia żywieniowego przy nowotworach jest liberalny dobór źródła kalorii, kiedy chcemy, żeby pacjent jadł🍽. Jeśli chory ma ochotę na coś słodkiego 🍭bądź słonego🥨, a niczego innego nie jest w stanie zjeść, wówczas damy mu do zjedzenia to, na co ma chęć – byle tylko dostarczyć organizmowi kalorii. To nieprawda❌, że cukier żywi raka. Jest mnóstwo mitów, które chcemy rozwiać podczas konsultacji, aby zapobiec niepotrzebnym eliminacjom dietetycznym.

Trzeci punkt to dieta, która ma za zadanie uzupełnić niedobory oraz zaspokoić zwiększone zapotrzebowanie na białko🥚🍤. W trakcie choroby nowotworowej obserwuje się nasilenie procesów katabolicznych (czyli rozpadu), które będą prowadzić m.in. do rozwoju niedożywienia.

📢Poważna choroba to obecność stanu zapalnego w organizmie, stąd często mówi się o wpływie diety na zmniejszenie jego rozmiaru, np. poprzez włączenie tzw. składników immunomodulujących. Wywierają one korzystny wpływ na układ odpornościowy, zmniejszając m.in. ryzyko powikłań oraz przyspieszając rekonwalescencję po ewentualnej operacji."

👩‍⚕️Maria Brzegowy, Dietetyk bariatryczny i onkologiczny, Narodowy Instytut Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie, oddział w Krakowie @brzegowydietetyk 

Cały artykuł znajdziecie na naszej stronie ➡️eksperciozdrowiu.pl

#dieta #onkologia #rak #dietaonkologiczna #zywieniemedyczne

  • Polityka prywatności
  • Kontakt
©2023 Warsaw Press. All Rights Reserved

Wprowadź wyszukiwane słowa kluczowe i naciśnij Enter.