Co rocznie 28 maja obchodzony jest Światowy Dzień Nowotworów Krwi (World Blood Cancer Day). Fundacja Na Rzecz Pomocy Chorym Na Białaczki podjęła inicjatywę organizacji biegu charytatywnego „Hematobieg”, na którą już teraz serdecznie zapraszamy. Bieg odbędzie się 25 maja 2025 r. przy Wojewódzkim Wielospecjalistycznym Centrum Onkologii i Traumatologii im. M. Kopernika w Łodzi w związku z obchodami Światowego Dnia Walki z Nowotworami Krwi (World Blood Cancer Day 28/05). Jest to już II bieg charytatywny organizowany przez Fundację. Dodatkowo, na terenie parku im. J. Słowackiego, planujemy zorganizować atrakcje dla uczestników wydarzenia: strefy edukacyjne dla dzieci i dorosłych, strefy instytucji publicznych, animacje, koncerty oraz poczęstunek – Hematopiknik.
W biegu mogą wciąć udział wszyscy od profesjonalnych sportowców, rodziny z dziećmi, fani spacerów, jak również koneserzy biegu w kapciach. Nie ważne jaką mamy formę, ponieważ każdy znajdzie dla siebie rodzaj aktywności.
Celem Biegu jest:
- Wsparcie osób z chorobami hematologicznymi i hematoonkologicznymi
- Propagowanie wiedzy o chorobach krwi;
- Budowanie w społeczeństwie świadomości dotyczącej wyzwań stających przed osobami chorymi na białaczki i ich bliskimi;
- Promowanie aktywności fizycznej i zdrowego stylu życia;
Data: niedziela 25 maja 2025 roku
Trasa: nieopodal Wojewódzkiego Wielospecjalistycznego Centrum Onkologii i Traumatologii im. Mikołaja Kopernika w Łodzi, gdzie leczeni są pacjenci z nowotworami krwi, wokół parku im. J. Słowackiego wzdłuż ulic Pabianicka, Al. Politechniki, Cieszyńska
„Poprzez organizację hematobiegu chcemy wyrazić solidarność z chorymi na nowotwory krwi. Stąd symboliczna trasa biegu – w parku im. J. Słowackiego, w pobliżu szpitala, gdzie leczenie są pacjenci z chorobami krwi. Podobnie jak jego data – 25 maja. Kilka dni później, 28 maja przypada Światowy Dzień Walki z Nowotworami Krwi (World Blood Cancer Day)”
Dodatkowe aktywności: bieg mam z dziećmi, bieg w kapciach i spacer „Hematospacer”, „Hematopiknik” na terenie parku im. J. Słowackiego sąsiadującego ze szpitalem im. M. Kopernika m.in: strefy edukacyjne dla dzieci i dorosłych, strefy instytucji publicznych, animacje, koncerty oraz poczęstunek.
Więcej informacji na temat HematoBiegu: www.hematobieg.org
Czas trwania | 09:00 – 18:00 |
Miejsce start/meta biegu | ul. Pabianicka / Al.Politechniki, Łódź – przy szpitalu WWCOiT im. Kopernika w Łodzi |
Trasa biegu | wokół parku im. J. Słowackiego w Łodzi, wzdłuż ulic Pabianicka, Al. Politechniki, Cieszyńska |
Biuro Zawodów | Park im. J. Słowackiego |
Agenda | 09:00 – otwarcie biura zawodów, 10:45 – start biegu w kapciach i biegu matek z dziećmi, 11:00 – start biegu 5km / 1km, 11:30 – start spaceru, 12:00 – ceremonia wręczenia nagród, 12:30 -18:00 piknik 18:00 – planowana godzina zakończenia wydarzenia. Przez cały dzień planujemy zorganizować atrakcje na terenie parku im. J. Słowackiego. |
Historia Fundacji Na Rzecz Pomocy Chorym Na Białaczki
Fundacja powstała 28 lat temu z myślą o chorych na nowotwory krwi. Ich potrzeby członkowie Fundacji dostrzegali wówczas i widzą na co dzień, w czasie pracy w Ośrodku Hematologii w Łodzi. Dziś działamy w całej Polsce. Fundację tworzą pacjenci oraz lekarze, specjaliści, profesjonaliści – ramię w ramię. Działamy, by usprawnić organizację i nieść pomoc w sytuacjach, w których zawodzą standardowe możliwości wsparcia chorych. Niezwykle ważne jest dla nas zapewnienie jak najlepszych warunków opieki i leczenia pacjentów, nie tylko poprzez finansowanie bieżących potrzeb, ale również wspieranie edukacji zarówno chorych, jak i ich bliskich. Pokazujemy, że najważniejsza jest profilaktyka. Każdy z nas może zachorować na różne rodzaje białaczki.
Do tej pory działamy m.in.:
- finansując naszym podopiecznym prowadzenie właściwej terapii (w tym pokrycie kosztów dojazdów do Ośrodka, leków stosowanych przewlekle),
- umożliwiając pacjentom dostęp do leczenia niedostępnego standardowo w Polsce,
- poprawiając warunki hospitalizacji pacjentów,
- organizując spotkania informacyjno-profilaktyczne dla pacjentów i ich rodzin,
- organizując wiele akcji charytatywnych,
- odwiedzając oddziały szpitalne z prezentami od św. Mikołaja
- i wiele innych działań widocznych każdego dnia, kiedy przebywamy z chorymi na choroby krwi
Trudne warunki lokalowe, niedostateczne wyposażenie Oddziału Hematologii, brak środków umożliwiających wprowadzenie nowoczesnych metod diagnostyki i leczenia pacjentów z chorobami hematologicznymi to problemy, z którymi pracownicy Kliniki Hematologii Uniwersytetu Medycznego w Łodzi borykali się na co dzień. W celu poprawy tej trudnej sytuacji,15.12.1997 roku z inicjatywy kierownika Kliniki Hematologii prof. dr. hab. n. med. Tadeusza Robaka, powstała „Fundacja na Rzecz Pomocy Chorym Na Białaczki”. Przez lata swojej działalności środki zgromadzone przez Fundację stały się finansową pomocą dla chorych, a także umożliwiły poprawę warunków socjalnych w salach chorych oraz rozwój naukowy pracowników tej jednostki.
W Polsce co 40 minut ktoś dowiaduje się, że choruje na nowotwór krwi min. białaczkę. Na świecie co 30 sekund jedna osoba dowiaduje się, że ma nowotwór krwi. W Polsce na nowotwory krwi choruje ponad 100 000 osób, a co roku diagnozowanych jest prawie 6 000 nowych pacjentów.
W walce z nowotworami krwi konieczne jest kompleksowe podejście obejmujące zarówno badania naukowe, wsparcie pacjentów, jak i szerzenie wiedzy na temat profilaktyki oraz wczesnego wykrywania tych chorób.
W ciągu ostatnich trzydziestu lat liczba nowych zachorowań na nowotwory układu krwiotwórczego i chłonnego wzrosła ponad dwukrotnie. Najwięcej zachorowań na nowotwory krwi obserwuje się u osób starszych – między 50 a 79 rokiem życia (około 60%).
Jednoznacznie niepokojącymi objawami choroby są: szybki i znaczny spadek wagi, na przykład 5-10 kg w czasie krótszym niż 6 miesięcy. Poza tym: obfite nocne poty i długo utrzymujące się i powtarzające przez kilka tygodni stany gorączkowe, które trudno powiązać z jakąś konkretną chorobą, znaczne osłabienie i zaburzenia parametrów laboratoryjnych.
Warto podkreślić ważną rolę kontrolnych badań profilaktycznych, na przykład corocznego badania morfologii krwi.
28 maja to Światowy Dzień Walki z Nowotworami Krwi. O swoim zdrowiu pamiętajmy nie tylko od święta.
Więcej informacji na temat objawów i leczenia nowotworów krwi www.fundacja.hematologiczna.org i www.facebook.com/fundacja.hematologiczna