Obserwuj nas w social mediach!
Facebook
Instagram
Newsletter
Newsletter
Eksperci o zdrowiu
Eksperci o zdrowiu
  • Aktualności
  • Onkologia
  • Hematologia
  • Zdrowie Kobiet
  • Seniorzy
  • Choroby cywilizacyjne
  • Baza leków
  • Hematologia
  • Hematologia ed. III

Polski wkład w leczenie białaczki szpikowej

  • 3 minuty czytania
Total
0
Shares
0
0
0
0
0
0

Jako pierwsi na świecie wykazaliśmy, że stosowany od dekad podstawowy schemat leczenia ostrej białaczki szpikowej można zmodyfikować i sprawić, że staje się on bardziej skuteczny, co z kolei przekłada się na czas życia i prawdopodobieństwo wyleczenia chorych.

Prof. dr hab. Sebastian Giebel z Kliniki Transplantacji Szpiku i Onkohematologii Narodowego Instytutu Onkologii w Gliwicach.

Optymalizacja procesów leczenia ostrej białaczki poprzez wprowadzenie jednolitych protokołów terapeutycznych we wszystkich ośrodkach, a z drugiej strony prowadzenie badań klinicznych, które mają wpływ na dalszą optymalizację leczenia, jak również publikowanie wyników tych badań i dzielenie się nimi w międzynarodowym środowisku naukowym – temu służyć miało zawiązanie Stowarzyszenia Polskiej Grupy do Spraw Leczenia Białaczek u Dorosłych PALG (z ang. Polish Adult Leukemia Group). Stowarzyszenie zostało powołane przez prof. Jerzego Hołowieckiego w 1975 r. Obecnie skupia ponad 30 największych ośrodków hematologicznych w Polsce. Obejmuje wszystkie ośrodki akademickie oraz te zlokalizowane w dużych szpitalach niebędących klinikami. Współpraca dotyczy wszystkich aspektów diagnostyki i leczenia ostrych białaczek: szpikowych oraz limfoblastycznych. W obu przypadkach mamy znaczące osiągnięcia, które wpływały na kształtowanie standardów leczenia ostrych białaczek na świecie.

Polski protokół leczenia

Jak sądzę, najbardziej spektakularne są nasze dokonania związane z diagnostyką i leczeniem ostrych białaczek szpikowych. Przez długie dekady standardem postępowania było leczenie chemioterapią indukującą w modelu 3+7. Są tu wykorzystywane dwa leki: daunorubicyna stosowana przez 3 dni i cytarabina stosowana przez 7 dni. Wprowadzona przez nas modyfikacja polega na wdrożeniu do schematu trzeciego leku – kladrybiny. Ponieważ jest on produkowany w Polsce, był dla nas stosunkowo łatwo dostępny. Przeprowadziliśmy całą serię badań klinicznych kolejnych faz II i III i wykazaliśmy, że dodanie kladrybiny wiąże się z lepszymi wynikami w porównaniu do obowiązujących na świecie standardów. Odkrycie to zostało opisane w publikacjach ukazujących się w prestiżowych czasopismach naukowych i nasz schemat leczenia został zaprezentowany jako nowy standard w ramach rekomendacji NCCN – amerykańskiej organizacji, która opracowuje wytyczne leczenia chorych na nowotwory.

Obecnie prowadzimy kolejne badanie, które ma na celu dalszą poprawę wyników leczenia. Dodajemy nowe leki i staramy się intensyfikować terapię tak, aby jak najwięcej chorych można było doprowadzić do wyleczenia.

Mutacje determinują rokowania i leczenie

Ostra białaczka szpikowa nie jest chorobą jednorodną – ma bardzo wiele podtypów, ponieważ wiele różnych mutacji może doprowadzić do jej rozwoju. Dowiedzieliśmy się tego na przestrzeni ostatnich 20 lat. Wskutek tego zostały podjęte na świecie próby bardziej spersonalizowanej terapii, czyli dostosowania leku do konkretnych mutacji genetycznych, które leżą u podstawy choroby.

Z szacunków wynika, że rocznie ostrą białaczkę szpikową rozpoznaje się w Polsce przeciętnie u 600–800 chorych. Są to bardzo orientacyjne dane. U około 10-20% tych chorych stwierdza się mutację FLT3. To tylko jedna z wielu mutacji, które dotykają komórki chorych na ostrą białaczkę szpikową. Niektóre z tych zmian cechują się złym rokowaniem – jak wspomniana mutacja FLT3 – inne natomiast mogą być związane z rokowaniem pomyślnym i tak jest w przypadku mutacji NPM1. Znaczenie prognostyczne niektórych innych mutacji nie zostało do tej pory jednoznacznie określone – należą do nich mutacje IDH1 lub IDH2. U pacjentów z mutacją FLT3 najczęściej dochodzi do niepowodzenia leczenia. Stwierdza się oporność na chemioterapię, bądź też – mimo początkowej odpowiedzi na zastosowane leczenie – dochodzi do nawrotów choroby. Jednym z leków, o których dowiedziono, że może w sposób wybiórczy działać na komórki, w których występuje tego rodzaju mutacja, jest gliteritinib. Został on zarejestrowany dla chorych z opornymi, nawrotowymi postaciami ostrej białaczki szpikowej z mutacją FLT3 w komórkach. Leczenie z wykorzystaniem tego leku jest terapią celowaną ratunkową. Niestety, w Polsce na razie lek ten nie jest objęty refundacją. Można starać się o sfinansowanie leczenia tym lekiem w ramach procedury ratunkowego dostępu do technologii lekowych.

Total
0
Shares
Share 0
Tweet 0
Share 0
Share 0
Share 0
Powiązane tematy
  • Białaczka
  • Hematologia
Poprzedni artykuł
  • Hematologia
  • Hematologia ed. III

Przewlekłe białaczki – refundacje potrzebne od zaraz

Czytaj
Następny artykuł
  • Hematologia
  • Hematologia ed. III

Ostra białaczka limfoblastyczna dorosłych i dzieci

Czytaj
Zobacz również inne artykuły!
Czytaj
  • Hematologia
  • Hematologia ed. IV
  • Zdrowie

Przed nami sporo pracy

Czytaj
  • Hematologia
  • Hematologia ed. IV
  • Zdrowie

Hematoonkologia a ciąża

Czytaj
  • Hematologia
  • Hematologia ed. IV
  • Zdrowie

NNH – bardzo rzadka choroba krwi

Czytaj
  • Hematologia
  • Hematologia ed. IV
  • Zdrowie

Pacjent onkohematologiczny w Polsce

Czytaj
  • Hematologia
  • Hematologia ed. IV
  • Zdrowie

Hania i Dawca – mała wojowniczka i jej bohater

Czytaj
  • Hematologia
  • Hematologia ed. IV
  • Zdrowie

Szpiczak plazmocytowy – są leki, brakuje refundacji

Czytaj
  • Hematologia
  • Hematologia ed. IV
  • Zdrowie

Zapewnić dostęp do nowych terapii

Czytaj
  • Hematologia
  • Hematologia ed. IV
  • Zdrowie

Oporna AML z mutacją FLT3 – konieczna refundacja leczenia

Newsletter
reklama
Instagram

warsawpress

❗04 lutego obchodzimy Światowy Dzień Walki z R ❗04 lutego obchodzimy Światowy Dzień Walki z Rakiem❗

"Wzrost zachorowalności i umieralności z powodu chorób nowotworowych wynika zarówno ze zjawiska starzenia się ludności, jak i z nasilonego narażenia populacji na czynniki rakotwórcze, w tym m. in. na czynniki związane ze stylem życia: palenie papierosów 🚬, spożywanie alkoholu 🍺, nieodpowiednia dieta 🍔🍟 i brak ruchu 🛋. A nie czynniki genetyczne, gdyż w realnym świecie połowie nowotworów można zapobiec, a połowę wcześnie wykryć. Niezwykle istotne jest wdrożenie szczepień 🩹przeciwko HPV dla dziewczynek i chłopców w bieżącym roku w naszym kraju. Brak jest skutecznych leków przeciwko HPV, ale szczepionki profilaktyczne są dostępne bezpłatnie w programach immunizacji wielu krajów na świecie. Narodowo Strategia Onkologiczna zakłada wdrożenie programu immunizacji przeciwko HPV i objęcie minimum 60% populacji nastolatków szczepieniami do 2028 roku.

W moim przekonaniu priorytetowe cele na 2023 obejmują wdrożenie Krajowej Sieci Onkologicznej, szczepień przeciwko HPV, stworzenie lung cancer unit, wprowadzenie oddzielnej wyceny świadczeń w patomorfologii 🔬, rozpoczęcie akredytacji  diagnostyki molekularnej w nowotworach, wdrożenie indywidualnego kontaktu z obywatelami w zakresie profilaktyki przez Internetowe Konto Pacjenta, co mogłoby zwiększyć profilaktykę, wprowadzenie testu FIT przy profilaktyce raka jelita grubego i HPV-DNA w kierunku raka szyjki macicy oraz utworzenie Narodowego Portalu Onkologicznego." - Prof. dr hab. n. med. Piotr Rutkowski, Przewodniczący Polskiego Towarzystwa Onkologicznego. 

⏳Już niebawem startujemy z naszą kampanią "Diagnoza: Nowotwór - współczesna onkologia"⏳, gdzie znajdziecie wiele ciekawych materiałów przygotowanych przez naszych ekspertów👨‍⚕️👩‍⚕️. 

Zachęcamy was do regularnego odwiedzania naszej strony ➡️ eksperciozdrowiu.pl 

#onkologia #rak #nowotwór
Według danych epidemiologicznych choroby nowotwor Według danych epidemiologicznych choroby nowotworowe najczęściej ujawniają się w okolicy 65. urodzin 🧓👵 i to jest ten czas, gdy zaczynamy mówić w onkologii o wieku senioralnym. Nad tymi pacjentami powinniśmy się wszyscy pochylić ze szczególną troską🤲, bo często zostają ze swoją chorobą sami.

Seniorzy stanowią w Polsce blisko 60% 📈populacji chorych, u których w ostatnich latach wykrywane są nowotwory. U 167 tysięcy osób, u których rozpoznano raka w 2018 roku, prawie 99 tysięcy to osoby po 65. roku życia.

Problemy seniorów, również tych chorych onkologicznie, nie są dostrzegane. I jest to zjawisko, które obserwujemy na całym świecie. A przecież starość jest najdłuższym okresem naszego życia.❗️

Senior z chorobą onkologiczną potrzebuje większego wsparcia w codziennym życiu, na wielu płaszczyznach, by móc sprawnie zarządzać chorobą. Dlatego naszym zdaniem istnieje potrzeba szerokiej współpracy🤝 międzyresortowej w celu poprawy sytuacji starszych pacjentów z chorobą onkologiczną. W prace związane z zapewnieniem odpowiedniej opieki osobom starszym powinny zaangażować się, obok Ministerstwa Zdrowia, Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej i Ministerstwo Finansów. Jako organizacje pacjentów również będziemy się w te działania angażować. 

Krystyna Wechmann, Prezes Fundacji Polska Koalicja Pacjentów Onkologicznych. 

Cały artykuł znajdziecie na naszej stronie ➡️eksperciozdrowiu.pl

#senior #seniorzy #onkologia #rak #nowotwór #opieka
Starszy wiek to szansa na zrobienie czegoś, co po Starszy wiek to szansa na zrobienie czegoś, co po nas pozostanie, kiedy już odejdziemy. Idealnie do realizacji tego zadania nadaje się internet 💻– okno na świat, którego przewagą nad telewizjami jest jego interaktywność. Korzystający z niego mogą reagować, pisać posty, tworzyć społeczności… – tak robią Mądre Babcie👵.

Dzisiaj przypominamy historię "Mądrej Babci" - Beaty Boruckiej @madrababcia , która była twarzą naszej kampanii "W trosce o Seniorów".

Nie chciałam zostać influencerką, ani być słynną babcią. Wszystko, co powstało, a co z Mądrą Babcią związane, wynikło z faktu, że kiedy w moim życiu pojawiło się troje wnucząt 👶, postanowiłam zapytać inne babcie w sieci internetowej, jak sobie radzą z gromadką wnuków. Jestem jedynaczką, moja mama była jedynaczką, moja córka – również; i jako babcia trójki wnucząt nie wiedziałam czasem, jak mam z nimi postępować. Stwierdziłam jednak, że nie jestem przecież jedyną babcią, która znajduje się w takiej sytuacji, więc zaczęłam publikować posty na FB 📲zawierając w nich moje refleksje, rozterki, obserwacje. To, co pisałam na FB, przyniosło odzew – ze strony babć, które nagle zorientowały się, że są ważne!💡

Z badania SHARE, które jest portretem pokolenia 50+, powstałym w oparciu o badania jakości życia osób po 50. roku życia w różnych krajach Europy, wynika, że złoty medal 🥇w kategorii Relacje po raz kolejny należy się polskim dziadkom, gdyż spędzają oni najwięcej czasu z wnukami – ponad 8 godzin tygodniowo⏳. Doszłam więc do wniosku, że skoro spędzamy dużo czasu z wnukami, to dobrze, abyśmy to robili mądrze i odpowiedzialnie, bo babcia – szczególnie babcia – nie zawsze bywa źródłem dobrej energii w rodzinie, a to może doprowadzać do problemów w relacjach zięć – teściowa, teściowa – synowa i tak dalej. 

Cały artykuł znajdziecie oczywiście na naszej stronie ➡️eksperciozdrowiu.pl 

#seniorzy #inspiracja #zdrowie #babcia #dziadek
Dla tych, którzy nie mieli okazji przeczytać nie Dla tych, którzy nie mieli okazji przeczytać niezwykle inspirującego tekstu🔝, przygotowanego dla nas przez Panią Krystynę Bałakier @balakierkrystyna  Krystyna Bałakier poniżej zamieszczamy kilka cytatów a całość znajdziecie na 👉eksperciozdrowiu.pl

Jeżeli w starszym wieku usiądziemy przed telewizorem📺 bądź przy robótce🧶 i będziemy skupiać się tylko na tym, co nam dolega, to pójdziemy w kierunku starości. Dlatego chcę być przykładem dla innych, że można bez specjalnego wysiłku się rozwijać; nawet, jeśli ma się kiepską emeryturę. 

Zawsze bałam się drogi wstępnej do starości, czyli tego, że nie będę się rozwijać. Wyobrażałam, sobie, że jeśli nie będę umiała korzystać z komputera💻, karty kredytowej💳, konta internetowego, to będę się cofać, a jeśli nie byłoby już w użyciu gotówki, wówczas zostanę bez możliwości dysponowania pieniędzmi. Dlatego uważam, że pierwszym elementem, o który powinien zadbać człowiek starszy, to rozwijanie się, ponieważ świat zmienia się bardzo szybko. Należy to robić w miarę własnych możliwości, ale podstawowe rzeczy trzeba umieć, przykładem są zakupy internetowe. Drugi bezwzględnie ważny dla seniora aspekt to ruch🏃‍♀️, bo siedzenie przed telewizorem przy serialach niszczy zdrowie i powoduje problemy z układem ruchu. Nie powinno się jednak nagle rozpoczynać intensywnego uprawiania sportu (szczególnie, jeśli dotychczas się tego nie robiło), ale należy kontynuować dotychczasową aktywność fizyczną. Ja jestem fanką kijków🚶‍♀️, więc z nimi chodzę.

To, co robię, dodaje mi ogromnej energii💪, podobnie jak kontakty z ludźmi – odczuwam to na co dzień. Czuję się, jakbym miała ogromną rodzinę. bo zawsze ktoś się odezwie, zapyta, zatroszczy. Jest to bardzo miłe i motywujące do dalszego działania.

Cieszy mnie, że mogę być inspiracją dla innych. Bardzo namawiam seniorów, aby poszerzali horyzonty: z pomocą internetu, poprzez czytanie książek, realizowanie swoich pasji. Na emeryturze ma się dużo czasu, więc można wszystko to robić – w każdym wieku.❗️

#seniorzy #motywacja #inspiracja #pasja #zdrowie #rozwój
W ramach naszej kampanii "W trosce o seniorów" op W ramach naszej kampanii "W trosce o seniorów" opublikowaliśmy bardzo ważny artykuł przygotowany wspólnie z Prof. dr hab. n. med. Agatą Szulc 👩‍⚕️ dotyczący depresji seniorów. Pamiętajmy, że żaden wiek nie jest zbyt zaawansowany na to, aby dbać o zdrowie psychiczne. ❗

Osoby po 65. roku życia👴👵 są pod względem depresji generalnie zaniedbane, gdyż objawy, które dotyczą sfery zdrowia psychicznego, bywają bagatelizowane. Skupiamy się zazwyczaj na problemach somatycznych seniora – bo osoby starsze narzekają, mają problemy ze snem, kłopoty z pamięcią, apetytem… Jako społeczeństwo odbieramy te zachowania dość stereotypowo – większość osób uznaje, że są to stany związane z wiekiem i nic na to się nie poradzi. Tymczasem za zachowaniem i stanem seniora może stać depresja. ❗

Bardzo ważne jest obserwowanie osoby starszej, a w razie dostrzeżenia niepokojącej metamorfozy w jej zachowaniu należy skontaktować seniora z lekarzem. Wprowadzenie odpowiedniego leczenia depresji, dostosowanego indywidualnie do pacjenta, może pomóc wyjść ze stanu pogorszenia kondycji psychicznej. Leczenie depresji jest ważne, ponieważ zaniechania w tym obszarze mogą doprowadzić do samobójstwa. U seniorów bywają to tzw. ciche samobójstwa, czyli takie, w których otoczenie nie rozpozna targnięcia się na swoje życie, bo osoba starsza może, na przykład, stopniowo wycofywać się z egzystencji przez odmowę wstania z łóżka, przyjmowania posiłków, leków, napojów; lub dojdzie do zażycia nadmiaru leków – co mogło być dziełem przypadku, ale też mogło być działaniem intencjonalnym.

Zachęcamy do przeczytania całego artykułu na eksperciozdrowiu.pl 

#seniorzy #depresja #zdrowiepsychiczne #zdrowie
Kochani, z okazji zbliżających się Świąt🎄🎅 oraz nadchodzącego Nowego Roku życzymy Wam zdrowia, szczęścia i spokoju. Niech ten najbliższy rok🍾 przyniesie wiele budujących myśli, dobrych spotkań i energii potrzebnej do osiągnięcia wszystkich zamierzonych celów.
reklama
❗04 lutego obchodzimy Światowy Dzień Walki z Rakiem❗
Według danych epidemiologicznych choroby nowotworowe najczęściej ujawniają się w okolicy 65. urodzin 🧓👵 i to jest ten czas, gdy zaczynamy mówić w onkologii o wieku senioralnym. Nad tymi pacjentami powinniśmy się wszyscy pochylić ze szczególną troską🤲, bo często zostają ze swoją chorobą sami.
Starszy wiek to szansa na zrobienie czegoś, co po nas pozostanie, kiedy już odejdziemy. Idealnie do realizacji tego zadania nadaje się internet 💻– okno na świat, którego przewagą nad telewizjami jest jego interaktywność. Korzystający z niego mogą reagować, pisać posty, tworzyć społeczności… – tak robią Mądre Babcie👵.
Dla tych, którzy nie mieli okazji przeczytać niezwykle inspirującego tekstu🔝, przygotowanego dla nas przez Panią Krystynę Bałakier @balakierkrystyna  Krystyna Bałakier poniżej zamieszczamy kilka cytatów a całość znajdziecie na 👉eksperciozdrowiu.pl
W ramach naszej kampanii "W trosce o seniorów" opublikowaliśmy bardzo ważny artykuł przygotowany wspólnie z Prof. dr hab. n. med. Agatą Szulc 👩‍⚕️ dotyczący depresji seniorów. Pamiętajmy, że żaden wiek nie jest zbyt zaawansowany na to, aby dbać o zdrowie psychiczne. ❗
Kochani, z okazji zbliżających się Świąt🎄🎅 oraz nadchodzącego Nowego Roku życzymy Wam zdrowia, szczęścia i spokoju. Niech ten najbliższy rok🍾 przyniesie wiele budujących myśli, dobrych spotkań i energii potrzebnej do osiągnięcia wszystkich zamierzonych celów.
  • Polityka prywatności
  • Kontakt
©2020 Warsaw Press. All Rights Reserved

Wprowadź wyszukiwane słowa kluczowe i naciśnij Enter.