• Aktualności
  • Onkologia
  • Hematologia
  • Zdrowie Kobiet
  • Seniorzy
  • Choroby cywilizacyjne
  • Baza leków
Obserwuj nas w social mediach!
Facebook
Instagram
Newsletter
Newsletter
Eksperci o zdrowiu
Eksperci o zdrowiu
  • Aktualności
  • Onkologia
  • Hematologia
  • Zdrowie Kobiet
  • Seniorzy
  • Choroby cywilizacyjne
  • Baza leków
  • Onkologia
  • Zdrowie

Onkologiczne Tsunami

  • 6 minut czytania
Total
0
Shares
0
0
0
0
0
0

Obecnie w Polsce żyje około miliona osób, u których w ciągu ostatnich 15 lat wykryto nowotwór. Każdego roku liczba nowych zachorowań na nowotwory złośliwe wzrasta o kolejne kilka tysięcy. Nowotwory stanowią drugą przyczynę zgonów w naszym społeczeństwie, jednak epidemiolodzy prognozują, że w kolejnych latach nastąpi gwałtowny wzrost zachorowań i tym samym staną się one pierwszą przyczyną zgonów. Bardzo ważne jest, aby polski system opieki onkologicznej był na to przygotowany.ol

dr hab. Adam Maciejczyk, Przewodniczący Polskiego Towarzystwa Onkologicznego

Statystyki

W 2015 r. w Polsce odnotowano 163 tys. zachorowań na nowotwory złośliwe oraz 100 tys. zgonów z tego powodu. Główną przyczyną wzrostu zachorowalności na nowotwory jest przede wszystkim starzejące się społeczeństwo (osoby po 65. roku życia), jednak na nowotwory choruje coraz więcej osób młodych oraz w średnim wieku (25-64 lata), co jest związane m.in. z paleniem papierosów. Stąd nowotwory płuca są najczęściej wykrywanym nowotworem w Polsce ogółem. U kobiet dominują nowotwory piersi, które stanowią u nich ponad 22% wszystkich zachorowań. Kolejne najczęstsze nowotwory u kobiet to nowotwory płuc, trzonu macicy, jelita grubego, jajnika i szyjki macicy. U mężczyzn dominuje nowotwór płuc (17,7% wszystkich zachorowań u mężczyzn) oraz prostaty (17,4%). Pozostałe najczęstsze nowotwory występują w jelicie grubym, pęcherzu moczowym, odbytnicy oraz żołądku.

Niestety w Polsce mamy wciąż jeden z najniższych w Unii Europejskiej odsetek pięcioletniej przeżywalności pacjentów onkologicznych. Średnie przeżycie 5-letnie w Polsce wynosi nieco ponad 40% i jest średnio od 10% do 25% niższe w porównaniu do innych krajów UE (Wielka Brytania – 50%, Szwecja 65%). Pięcioletnie przeżycie w poszczególnych nowotworach jest bardzo zróżnicowane. W przypadku najczęstszych nowotworów, m.in. nowotworu płuca, przeżycie 5-letnie w Polsce wynosi 13,4%, w USA 18,7% a w Niemczech 16,2%. W przypadku nowotworu piersi odpowiednio 74,1%, 88,6%, 85,3%, dla nowotworu gruczołu krokowego to 74,1%, 97,2%, 91,2% oraz dla jelita grubego 46,9%, 64%, 62,1% (dane Eurocare5 i Concorde2). W ostatnich 40 latach nastąpiła duża poprawa w leczeniu nowotworów wieku dziecięcego (0-19 lat) i jest w tej chwili na poziomie innych krajów europejskich oraz USA.

Problemy polskiej onkologii

Z pewnością jedną z głównych bolączek polskiej onkologii jest zbyt niskie finansowanie. Co prawda w ostatnich latach odnotowano stosunkowo niewielki wzrost wydatków na onkologię, jednak stanowią one tylko 6% wszystkich wydatków na ochrony zdrowia. W porównaniu np. ze Stanami Zjednoczonymi, w Polsce wydajemy 42 euro na pacjenta, a w USA 333 euro. Nawet w Czechach wydaje się dwa razy więcej – 85 euro. Polskie Towarzystwo Onkologiczne opublikowało w maju br. Raport, w którym na podstawie danych z instytucji finansujących świadczenia zdrowotne i społeczne oszacowaliśmy, jaki wpływ choroby onkologiczne mają na gospodarkę. Dla przykładu, średnioroczne wydatki ZUS na pacjentkę z nowotworem piersi są 4 razy wyższe od wydatków NFZ na leczenie. Z kolei straty gospodarcze wynikające z utraty produktywności przez analizowaną grupę chorych (osiem wybranych nowotworów) tylko w 2016 roku były 3,5 razy większe od wydatków bezpośrednich NFZ (262 mln zł wydanych na leczenie i 917,9 mln zł strat gospodarczych). Dowodzi to, że onkologia jest poważnym problem społecznym i ekonomicznym i zbyt niskie finansowanie leczenia powoduje wzrost wydatków na świadczenia społeczne oraz trwałe lub tymczasowe „znikanie” osób z rynku pracy.

Dodatkowo, poważnym problemem w organizacji opieki onkologicznej jest brak koordynacji i zarzadzania jakością. W Polsce nie tylko wydaje się mało na onkologię, ale znaczna część środków wydawana jest nieefektywnie. Przykładem mogą być powtarzane badania diagnostyczne lub reoperacje, czyli świadczenia za które publiczny płatnik płaci podwójnie. Są to świadczenia, które zostały wykonane niezgodnie ze standardami i aktualną wiedzą medyczną i których ponowne wykonanie było konieczne ze względu na zagrożenie zdrowia lub życia pacjenta. W chirurgii onkologicznej jakość mierzona jest liczbą wykonanych operacji. Według międzynarodowych standardów minimalna liczba operacji danego nowotworu powinna wynosić 60 rocznie. Tymczasem polscy pacjenci operowani są bardzo często w ośrodkach, gdzie takich operacji wykonuje się kilka rocznie. Wynika to z faktu, iż brakuje kontroli nad jakością świadczeń onkologicznych, a także koordynacji ścieżki pacjenta onkologicznego, tak aby od razu trafiał do odpowiedniego ośrodka. W 2017 r. NFZ podpisał kontrakt z ponad 2600 podmiotami na realizację świadczeń w ramach tzw. pakietu onkologicznego. Przy tak ogromnym rozproszeniu opieki trudno kontrolować jakość, a pacjentowi trudno zorientować się, w którym ośrodku powinien szukać pomocy

W kontekście powyższego możemy mówić o marnotrawieniu dużej części publicznych pieniędzy. Dlatego uporządkowanie tego systemu i wprowadzenie kontroli jakości pozwoli nie tylko na poprawę wyników leczenia, ale również lepszą alokację środków. W debacie publicznej pojawiła się ostatnio koncepcja utworzenia w Polsce Krajowej Sieci Onkologicznej. Ta struktura w znacznej mierze rozwiązuje opisane problemy. Stwarza również możliwości dla rozwoju polskiej onkologii i wdrażania innowacyjnych metod leczenia. Dostęp do nowoczesnych technologii medycznych poprawił się w ostatnich latach m.in. w zakresie radioterapii, która jest stosowana u ponad połowy wszystkich pacjentów onkologicznych. Głównie dzięki Narodowemu Programowi Zwalczania Chorób Nowotworowych i środkom europejskim w polskich ośrodkach onkologicznych znajduje się dzisiaj sprzęt medyczny umożliwiający stosowanie najnowocześniejszych technik takich jak np. radiochirurgia stereotaktyczna. Wciąż ograniczony dostęp występuje w technologiach lekowych, głównie z powodów finansowych. Dlatego sieć onkologiczna, która gwarantuje precyzyjną alokację środków i ich odpowiednie wykorzystanie jest szansą dla tych pacjentów, którzy do tej pory znajdowali się poza systemem.

Profilaktyka

W dyskusji o walce z nowotworami, nie możemy zapominać o roli profilaktyki, która jest kluczowa we wczesnym wykryciu nowotworów. Po pierwsze profilaktyka wtórna, czyli wszystko to, co możemy sami zrobić dla swojego zdrowia. W praktyce oznacza to stosowanie się do zasad Europejskiego Kodeksu Walki z Rakiem. Po drugie zaangażowanie nie tylko onkologów, ale całego środowiska medycznego, przede wszystkim lekarzy rodzinnych, którzy powinni otwierać i zamykać onkologiczną ścieżkę pacjenta. Lekarz rodzinny powinien mieć rozwiniętą tzw. czujność onkologiczną i w przypadku podejrzenia nowotworu automatycznie reagować i przekazywać pacjenta do wyspecjalizowanego ośrodka diagnostycznego.

W ramach działalności Ogólnopolskiego Zrzeszenia Publicznych Centrów i Instytutów Onkologicznych analizowaliśmy wydatki i organizację profilaktyki onkologicznej. Bardzo zaniepokoił nas fakt drastycznego spadku wydatków na profilaktykę w ostatnich latach. Od 2012 roku wartość kontraktów NFZ w zakresie profilaktyki onkologicznej w stosunku do 2017 r. spadła o 30%. Niestety obserwujemy coraz niższy odsetek osób objętych badaniami profilaktycznymi. Organizacja profilaktyki bardzo się pogorszyła po likwidacji Wojewódzkich Ośrodków Koordynujących (WOK-ów), które odpowiadały za informowanie i koordynowanie badań przesiewowych wśród populacji, u której występuje podwyższone ryzyko wystąpienia choroby nowotworowej. Nadzorowały również programy profilaktyczne prowadzone przez samorządy i prywatne podmioty. Nadzór polegał na kontroli jakości wykonywanych badań oraz na tym, czy pacjent otrzymał wiadomość zwrotną i czy w przypadku wykrycia nowotworu został skierowany do odpowiedniej placówki. Mam nadzieję, że ustanowienie sieci onkologicznej przywróci prawidłową organizację profilaktyki. Na szczęście polskie społeczeństwo jest coraz bardziej świadome i zdaję sobie sprawę, że znaczna część wykonuje badania profilaktyczne we własnym zakresie. Jednak do ośrodków onkologicznych wciąż trafia za dużo pacjentów z zaawansowanym nowotworem. Nowotwory w IV. – najwyższym – stadium zaawansowania stanowią średnio aż 1/3 wszystkich nowotworów. To stanowczo za dużo.

Wyzwania Polskiego Towarzystwa Onkologicznego

Biorąc pod uwagę ogromne wyzwanie, które nas czeka w związku z nadchodzącym tsunami onkologicznym, PTO pokłada ogromne nadzieje na wprowadzenie sieci onkologicznej. Będzie to spełnienie wizji wielkiej postaci polskiej onkologii, Profesora Tadeusza Koszarowskiego, który podwaliny pod sieć zaczął tworzyć w latach 60. ubiegłego wieku. Do Polski przyjeżdżały wtedy delegacje ze Szwecji, żeby nas podpatrywać i naśladować. Kolejnym krokiem jest przygotowanie i wdrożenie w życie polskiego Cancer Planu, który mimo wysiłków całego środowiska onkologicznego, ale przede wszystkim poprzednich prezesów PTO – Prof. Jacka Jassema oraz Prof. Jacka Fijutha, nie stał się powszechnie obowiązującym dokumentem. Cancer Plan ma znaczenie strategiczne i wyznacza dalsze kompleksowe w zakresie prewencji, wykrywania i leczenia chorób nowotworowych oraz poprawy jakości życia pacjentów onkologicznych.

 

Total
0
Shares
Share 0
Tweet 0
Share 0
Share 0
Share 0
Powiązane tematy
  • onkologia
  • opieka onkologiczna
  • zdrowie
Poprzedni artykuł
  • Onkologia
  • Zdrowie

Opieka Onkologiczna w Polsce

Czytaj
Następny artykuł
  • Onkologia
  • Zdrowie

Kim jest chirurg onkolog?

Czytaj
Zobacz również inne artykuły!
Czytaj
  • Seniorzy XI ed.
  • W trosce o seniorów
  • Zdrowie

Gry planszowe dla seniorów

Czytaj
  • Seniorzy XI ed.
  • W trosce o seniorów
  • Zdrowie

Żywność specjalna w dożywianiu seniora

Czytaj
  • Seniorzy XI ed.
  • W trosce o seniorów
  • Zdrowie

Jakość suplementów z kwasami omega-3 

Czytaj
  • Seniorzy XI ed.
  • W trosce o seniorów
  • Zdrowie

Skóra seniora pod ochroną

Czytaj
  • Seniorzy XI ed.
  • W trosce o seniorów
  • Zdrowie

Sarkopenia – spowolnić jej postępy

Czytaj
  • Seniorzy XI ed.
  • W trosce o seniorów
  • Zdrowie

Szczepienia seniorów elementem profilaktyki

Czytaj
  • Seniorzy XI ed.
  • W trosce o seniorów
  • Zdrowie

Wiek nie dyskwalifikuje do leczenia onkologicznego

Czytaj
  • Seniorzy XI ed.
  • W trosce o seniorów
  • Zdrowie

Ćwiczenia seniorów


Newsletter
Instagram

eksperciozdrowiu

eksperciozdrowiu
1 grudnia obchodzony jest Światowy Dzień AIDS. 1 grudnia obchodzony jest Światowy Dzień AIDS. 

AIDS (acquired immunodeficiency syndrome) jest zespołem nabytego niedoboru odporności w przebiegu zakażenia ludzkim wirusem nabytego niedoboru odporności (HIV). Do rozwoju AIDS dochodzi po 3-10 latach trwania nieleczonego zakażenia.

Według danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego PZH – PIB w 2022r. zarejestrowano 2384 przypadki wirusa HIV i 22 osoby zmarły na AIDS. Jest to znaczący wzrost📈 zakażeń w porównaniu z rokiem poprzednim, w którym odnotowano 1173 nowe przypadki wirusa HIV. Niestety, 2023 będzie kolejnym rokiem ze wzrostem zakażeń. Pamiętajmy o testach w kierunku HIV, które warto zrobić po każdym ryzykownym🎰 zachowaniu.
 
Zachęcamy do zapoznania się z artykułami na temat AIDS na ➡️ eksperciozdrowiu.pl

#AIDS #HIV #chorobyzakaźne
Dzisiaj obchodzimy Światowy Dzień Cukrzycy. Według danych WHO już ponad 440❗️milionów ludzi na całym świecie choruje na cukrzycę i liczba ta systematycznie rośnie📈. W Polsce na cukrzycę choruje około 3 miliony osób. Dominująca, bo dotycząca aż 90% zachorowań jest cukrzyca typu 2, której można zapobiegać! Pamiętajmy więc o profilaktyce - kontroli wagi⚖️, zdrowej diecie🥗 i aktywności fizycznej🚴. 

Zachęcamy do zapoznania się z artykułami na temat cukrzycy na ➡️ eksperciozdrowiu.pl
"Nie lubię udzielać rad; wolę inspirować. Ale "Nie lubię udzielać rad; wolę inspirować. Ale gdybym miała wystawić uniwersalną receptę dla seniorów👩‍🦳 na zyskanie zadowolenia z życia, to napisałabym w niej „Przestańmy szukać powodów żeby NIE👎, a zacznijmy szukać sposobów, żeby TAK!👍”.

Najważniejszą rzeczą dla seniorów jest żyć tym, co niesie każdy dzień dziś📅, bo wczoraj nie wróci, a jutro nie wiadomo, czy będzie. Trzeba się cieszyć każdą chwilą i nie tracić w sobie ciekawości świata.  Wiedzieć, czego się obecnie słucha🎼, co jest czytane📖, co się nosi🥻, bo na świecie ciągle pojawiają się rzeczy nowe: technologie, wydarzenia, trendy w modzie, literaturze, filmie czy w Inernecie. Warto korzystać z aktywności dedykowanych seniorom – obecnie jest duża oferta wyjazdowa dla osób starszych🛫, wiele imprez lokalnych; i warto być w społeczności Mądrych Babć na FB czy innych mediach społecznościowych – dla rozrywki i towarzystwa, bo jest to bardzo istotne dla odczuwania zadowolenia z życia.

W wieku silver możemy również oddać się działalności hobbystycznej👩‍🎨. Jest wiele osób, które właśnie w tym czasie wróciły do swojej pasji lub znalazły nową. Jest mnóstwo osób starszych, które organizują zespoły ludowe, grupy taneczne, zespoły wokalne, pozyskują sponsorów i środki na stroje, uprawiają wspólne czytanie książek i potem opowiadanie o nich czy wspólnie chodzą z kijkami. Internet pokaże nam wszystko – możliwości i eventów dla seniorów jest mnóstwo."

👩‍🦳Beata Borucka, @madrababcia Mądra Babcia, influencerka lifestylowa z misją, twórczyni i gwiazda SilverTV, kreatorka miejsc w sieci dla Mądrych Babć
Cały artykuł znajdziecie na naszej stronie ➡️eksperciozdrowiu.pl

#seniorzy #babcie #seniorki #dziadkowie #babcia #madrababcia
"O profilaktyce schorzeń dotykających ludzi w st "O profilaktyce schorzeń dotykających ludzi w starości powinno się myśleć wcześnie, bo już wchodząc w wiek dorosły👨. Należy więc od młodości👨‍🦱 dbać o prowadzenie zdrowego trybu życia.

W zabezpieczeniu dobrej starości nadzwyczaj istotna jest systematyczna aktywność ruchowa🏃‍♂️; niestety, seniorzy w Polsce mało się ruszają. Tymczasem do zapewnienia dobrej kondycji fizycznej w starszym wieku wystarczy codzienny półgodzinny trening aerobowy.

Właściwe odżywianie🥗 się to kolejny istotny element służący dobrej i zdrowej starości. Za najbardziej wartościową uznawana jest dieta śródziemnomorska, bogata w wielonienasycone kwasy tłuszczowe (NNKT)🐟. W diecie nie może brakować również pełnowartościowego białka🍗🥚 – powinno go być minimum 1,5 g na kilogram masy ciała. Spożywanie odpowiedniej ilości dobrej jakości białka jest istotne nie tylko w kontekście dostarczania składników budulcowych do organizmu, ale także w odniesieniu do korzyści odnoszonych ze szczepień ochronnych. 

Oferta szczepień💉 dla seniorów jest szeroka, ale trzeba pamiętać, że immunizacja w starszym wieku powinna być zindywidualizowana. Na pewno powinno się szczepić przeciw grypie✅ i przeciw pneumokokom✅. To jest podstawa. Do tego jeszcze dochodzi szczepienie przeciw półpaścowi✅ u osób, które mają obniżoną odporność, a w przeszłości chorowały na ospę wietrzną, oraz szczepionki przeciw krztuścowi✅ i przeciw wirusom RSV✅. Problemem pozostaje kwestia zakażenia SARS-CoV2 – prawdopodobnie wirus ten z nami zostanie. Na razie rekomendacje WHO są takie, aby regularnie co pół roku/rok szczepić osoby zagrożone ryzykiem ciężkiego przebiegu tej choroby, a więc osoby powyżej 75. roku życia z wielochorobowością."

👨‍⚕️Prof. dr hab. n. med. Tomasz Targowski, Konsultant krajowy w dziedzinie geriatrii
Cały artykuł znajdziecie na naszej stronie ➡️eksperciozdrowiu.pl
"Miarą niedożywienia jest stopień utraty tkanki "Miarą niedożywienia jest stopień utraty tkanki mięśniowej💪. Do utraty tej dochodzi w wyniku niedoboru białka 🥚🍗w diecie, niestosowania odpowiedniej diety. Dieta osób starszych powinna zawierać nie tylko odpowiednią ilość białka, ale również powinna dostarczać białko pełnowartościowe – zawierające zarówno aminokwasy endogenne (organizm sam je wytwarza), jak i egzogenne (muszą być dostarczane wraz z dietą, gdyż organizm ludzki ich nie produkuje). Dieta taka powinna być odpowiednio zbilansowana📊, tzn. zawierać wszystkie substancje odżywcze w odpowiedniej dla danej osoby ilości.

Stan odżywienia seniora jest ważny z różnych względów. Niedożywiony człowiek jest mniej mobilny🏃, bardziej podatny na choroby🤒 i częściej korzysta z usług służby zdrowia🚑. Można powiedzieć, że jest wykluczony ze społeczeństwa, ponieważ nie ma siły na rozmaite aktywności. Bardzo często zdarza się, że u pacjentów występują równocześnie i otyłość, i niedożywienie, czyli nadmiar tkanki tłuszczowej przy jednoczesnym niedostatku tkanki mięśniowej. To powoduje, że w przypadku konieczności hospitalizacji🏥 niedożywiony pacjent częściej ma powikłania, spada skuteczność terapii i częściej trafia na oddziały intensywnej opieki medycznej.

Aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia różnych konsekwencji wynikających z niedożywienia, u osób chorych, starszych, niedożywionych i hospitalizowanych podejmuje się interwencje żywieniowe, w tym związane z suplementacją białkiem🥛. Dzięki temu wzrastają zasoby tego składnika w organizmie, co dobrze wpływa na codzienne funkcjonowanie seniora oraz sprzyja leczeniu i procesom regeneracyjnym. Ma to duże znaczenie dla pacjentów po zabiegach, z ranami pooperacyjnymi i dla osób leżących."

👨‍⚕️Dr hab. n. med. prof. UM Przemysław Matras, prezes Polskiego Towarzystwa Żywienia Klinicznego
Cały artykuł znajdziecie na naszej stronie ➡️eksperciozdrowiu.pl
"Na rynku dostępne są zarówno leki💊, jak i s "Na rynku dostępne są zarówno leki💊, jak i suplementy diety. Do suplementacji wskazana jest przede wszystkim witamina D☀️. Za każdym razem przed rozpoczęciem stosowania suplementów diety zalecałbym kontakt z lekarzem👨‍⚕️, gdyż suplementacja powinna być właściwie dobrana do potrzeb pacjenta. Jeśli zaś chodzi o leki, to pamiętajmy, że stosujemy tylko i wyłącznie te przepisane lub wskazane przez lekarza konkretnej osobie. A nabywamy je w aptece🏥.

Obecnie poszerzony został dostęp do leków bezpłatnych dla pacjentów powyżej 65👩‍🦳. roku życia. Pacjenci bywają jednak nieraz zagubieni, nie rozumiejąc zasad refundacji. Skutek? Krążą między lekarzem a farmaceutą. Należy pamiętać, że lekarz ordynuje lek w oparciu o wskazania dla konkretnego chorego i w odniesieniu do jego sytuacji zdrowotnej – i dopiero wtedy można ustalić, jaka refundacja jest zasadna. Zawsze warto dopytywać lekarza o możliwość dostania leku bezpłatnego czy z niższą odpłatnością, bo czynnik ekonomiczny ma znaczenie, zwłaszcza podczas terapii długoterminowej♾️.

Nie należy gromadzić leków na zapas – muszą one być odpowiednio przechowywane, mają określony termin ważności⏳, a może się też okazać, że sytuacja zdrowotna seniora ulegnie zmianie i w związku z tym lekarz zmieni lek na inny. Około 3-4 miesiące to optymalny zapas.

Sądzę, że dużym problemem dla pacjentów jest przyjmowanie wielu leków jednocześnie. Chorzy nie zawsze wiedzą, jak konkretne produkty stosować. Wtedy zawsze warto poprosić o pomoc farmaceutę. Leki mogą być bowiem stosowane zarówno przed, w trakcie jak i po posiłku🥗. Pora przyjmowania leków ma bardzo duże znaczenie dla ich działania. Popijamy leki czystą wodą🫗 a nie herbatą, kawą czy sokami (zwłaszcza dotyczy to soków cytrusowych), gdyż płyny te mogą zaburzyć wchłanianie i działanie leków." 

👨‍⚕️Lek. Aleksander Biesiada, Specjalista medycyny rodzinnej 

Cały artykuł znajdziecie na naszej stronie ➡️eksperciozdrowiu.pl

#leki #suplementy #lekarz #seniorzy #senior
  • Polityka prywatności
  • Kontakt
  • Polityka plików cookies (EU)
©2023 Warsaw Press. All Rights Reserved

Wprowadź wyszukiwane słowa kluczowe i naciśnij Enter.

Zarządzaj zgodami plików cookie
Używamy technologii takich jak pliki cookie do przechowywania i/lub uzyskiwania dostępu do informacji o urządzeniu. Robimy to, aby poprawić jakość przeglądania i wyświetlać (nie)spersonalizowane reklamy. Wyrażenie zgody na te technologie umożliwi nam przetwarzanie danych, takich jak zachowanie podczas przeglądania lub unikalne identyfikatory na tej stronie. Brak wyrażenia zgody lub jej wycofanie może niekorzystnie wpłynąć na niektóre cechy i funkcje.
Funkcjonalne Zawsze aktywne
Przechowywanie lub dostęp do danych technicznych jest ściśle konieczny do uzasadnionego celu umożliwienia korzystania z konkretnej usługi wyraźnie żądanej przez subskrybenta lub użytkownika, lub wyłącznie w celu przeprowadzenia transmisji komunikatu przez sieć łączności elektronicznej.
Preferencje
Przechowywanie lub dostęp techniczny jest niezbędny do uzasadnionego celu przechowywania preferencji, o które nie prosi subskrybent lub użytkownik.
Statystyka
Przechowywanie techniczne lub dostęp, który jest używany wyłącznie do celów statystycznych. Przechowywanie techniczne lub dostęp, który jest używany wyłącznie do anonimowych celów statystycznych. Bez wezwania do sądu, dobrowolnego podporządkowania się dostawcy usług internetowych lub dodatkowych zapisów od strony trzeciej, informacje przechowywane lub pobierane wyłącznie w tym celu zwykle nie mogą być wykorzystywane do identyfikacji użytkownika.
Marketing
Przechowywanie lub dostęp techniczny jest wymagany do tworzenia profili użytkowników w celu wysyłania reklam lub śledzenia użytkownika na stronie internetowej lub na kilku stronach internetowych w podobnych celach marketingowych.
Zarządzaj opcjami Zarządzaj serwisami Manage {vendor_count} vendors Przeczytaj więcej o tych celach
Zobacz preferencje
{title} {title} {title}