Palenie pozostaje główną przyczyną POChP
Z nowego raportu wynika, że palenie pozostaje jedną z głównych przyczyn przewlekłej obturacyjnej choroby płuc (POChP), powszechnej choroby płuc, która powoduje problemy z oddychaniem i co roku powoduje śmierć ponad 3 milionów ludzi. Szacuje się, że na POChP choruje 392 miliony osób, a trzy czwarte z nich żyje w krajach o niskich i średnich dochodach.
Palenie tytoniu jest przyczyną ponad 70% przypadków POChP w krajach o wysokich dochodach. W krajach o niskich i średnich dochodach palenie tytoniu jest przyczyną 30–40% przypadków POChP, a drugim głównym czynnikiem ryzyka jest zanieczyszczenie powietrza w gospodarstwach domowych.
„POChP jest nie tylko główną przyczyną długotrwałej niepełnosprawności, ale także trzecią najczęstszą przyczyną zgonów na świecie. POChP spowodowana paleniem pozostaje poważnym problemem na całym świecie, a w krajach o niskich i średnich dochodach obserwuje się rosnącą epidemię palaczy w związku z aktywnym poszukiwaniem nowych klientów przez firmy tytoniowe. Około 80% z 1,3 miliarda użytkowników tytoniu na świecie mieszka obecnie w krajach LMIC. Bez wątpienia doprowadzi to do ogromnego wzrostu globalnego obciążenia POChP w nadchodzących dziesięcioleciach. Musimy działać już teraz, aby zmniejszyć odsetek osób palących, zapewnić jak najwcześniejszą diagnozę POChP i zapewnić wszystkim pacjentom na całym świecie skuteczną terapię”. powiedział prof. David MG Halpin, członek zarządu GOLD i Forum Międzynarodowych Towarzystw Chorób Układu Oddechowego.
Palenie a POChP i jego następstwa
Osoby cierpiące na POChP są narażone na większe ryzyko zachorowania na raka płuc, choroby układu krążenia i cukrzycę typu 2. Pandemia Covid-19 jeszcze bardziej uwypukliła wyzwania w dostępie tych osób do opieki zdrowotnej. Rzucenie palenia nie tylko zmniejszy ryzyko POChP, ale także znacznie zmniejszy ryzyko tych ciężkich chorób współistniejących.
Wyniki pokazują, że dym tytoniowy dramatycznie wpływa na rozwój płuc u dzieci, znacznie zwiększając ryzyko POChP w późniejszym życiu. Przemysł tytoniowy stosuje agresywne strategie marketingowe w celu promowania nikotyny i wyrobów tytoniowych skierowanych do dzieci i młodzieży.
„Skala zachorowalności i śmiertelności związanej z POChP budzi ogromne obawy. Musimy priorytetowo potraktować zaprzestanie palenia, a także inhalacje i rehabilitację oddechową. Niestety, nadal utrzymują się nierówności w dostępie do diagnostyki i leczenia. Musimy przyspieszyć wysiłki na rzecz włączenia opieki nad POChP do podstawowej opieki zdrowotnej w krajach o niskich i średnich dochodach, gdzie żyje trzy czwarte osób chorych na POChP”. wyjaśnia dr Bente Mikkelsen, dyrektor WHO ds. chorób niezakaźnych.
“Teraz jest czas, aby działać. Rządy muszą wdrożyć skuteczne środki kontroli tytoniu, aby chronić osoby najbardziej bezbronne, w szczególności dzieci. Ochrona naszej młodzieży i podnoszenie świadomości na temat zwodniczych taktyk marketingowych stosowanych przez przemysł tytoniowy jest najwyższym priorytetem w globalnej walce z tytoniem” – powiedział dr Ruediger Krech, dyrektor ds. promocji zdrowia WHO.
(WHO)