• Aktualności
  • Onkologia
  • Hematologia
  • Zdrowie Kobiet
  • Seniorzy
  • Choroby cywilizacyjne
  • Baza leków
Obserwuj nas w social mediach!
Facebook
Instagram
Newsletter
Newsletter
Eksperci o zdrowiu
Eksperci o zdrowiu
  • Aktualności
  • Onkologia
  • Hematologia
  • Zdrowie Kobiet
  • Seniorzy
  • Choroby cywilizacyjne
  • Baza leków
  • Newsy
  • Onkologia

Globalne koszty ekonomiczne nowotworów

  • 4 minuty czytania
Total
0
Shares
0
0
0
0
0
0

Zespół badawczy oszacował, że w latach 2020-2050 nowotwory będą kosztować światową gospodarkę 25,2 biliona dolarów, co odpowiada rocznemu podatkowi w wysokości 0,55% od globalnego produktu krajowego brutto (PKB) w tym okresie i jest wyższe niż PKB Chin w 2020 r.

Badanie modelowania analitycznego, w którym wykorzystano model makroekonomiczny w celu oszacowania globalnych kosztów ekonomicznych 29 rodzajów raka dla 204 krajów, jest pierwszym badaniem uwzględniającym utratę produktywności wśród osób o różnym poziomie wykształcenia i doświadczenia. Wnioski wypełniają kilka luk w dotychczasowej wiedzy w tym temacie.

Koszty zdrowotne i ekonomiczne nowotworów rozkładały się nierównomiernie w zależności od rodzaju raka, kraju i regionu. Inwestycje w łagodzenie skutków raka, takie jak badania nad rakiem i rozwój, analiza opłacalności interwencji i strategie profilaktyki raka, mogą przynieść znaczne korzyści ekonomiczne. Wyniki zostały opublikowane przez dr Simiao Chena, z Heidelberg Institute of Global Health w Heidelbergu w Niemczech, dr Chen Wanga z Chińskiej Akademii Nauk Medycznych i Peking Union Medical College w Pekinie oraz współpracowników w dniu 23 lutego 2023 r.

Nowotwory są główną przyczyną zgonów na całym świecie, powodując 10,0 milionów zgonów w 2019 r. Częstość występowania nowotworów i związana z nimi śmiertelność wzrastają na całym świecie. Obciążenia zdrowotne związane z nowotworami rozkładają się nierównomiernie w poszczególnych krajach, przy czym kraje o wysokich dochodach borykają się z większym obciążeniem na populację pod względem lat życia skorygowanych niepełnosprawnością niż kraje o niskich i średnich dochodach (LMIC). Nowotwory wywierają znaczny wpływ na gospodarkę poprzez zmniejszoną produktywność, bezrobocie, utratę siły roboczej i redukcje inwestycji kapitałowych. W związku z tym inwestycje w badania przesiewowe, diagnostykę i leczenie raka mogą przynieść znaczne korzyści zdrowotne i ekonomiczne, zwłaszcza w krajach LMIC, które mają niższy poziom przeżywalności raka w porównaniu z krajami o wysokich dochodach.

W kilku wcześniejszych badaniach oceniano koszty ekonomiczne raka dla pojedynczego lub ograniczonego zestawu krajów lub typów raka. W dwóch badaniach oszacowano i prognozowano makroekonomiczny koszt wszystkich nowotworów; jednak badania te mają 10 lub więcej lat, w związku z czym szacunki powinny zostać zaktualizowane. Co więcej, większość wcześniejszych podejść nie uwzględniała dynamiki zmian chorobowości i śmiertelności w populacji oraz implikacji kosztów leczenia dla oszczędności (a tym samym akumulacji kapitału).

Najnowszy model analityczny, uwzględniał ekonomiczne sprzężenie zwrotne w ocenie wyników zdrowotnych związanych z siłą roboczą i inwestycjami. Zastosowano model makroekonomiczny, aby wyjaśnić związek śmiertelności i zachorowalności związanej z rakiem z podażą siły roboczej, różnicami w wykształceniu, doświadczeniu i uczestnictwie w rynku pracy osób dotkniętych rakiem oraz zmianą leczenia raka wydatki z oszczędności i inwestycji. Dane zostały zebrane 25 kwietnia 2022 r.

Autorzy stwierdzili, że szacunkowy globalny koszt ekonomiczny nowotworów w latach 2020-2050 jest znaczny, 25,2 biliona dolarów (przy stałych cenach z 2017 roku), co odpowiada rocznemu podatkowi w wysokości 0,55% światowego PKB. Pięć nowotworów o najwyższych kosztach ekonomicznych to rak tchawicy, oskrzeli i płuc (15,4%), rak okrężnicy i odbytnicy (10,9%), rak piersi (7,7%), rak wątroby (6,5%) i białaczka (6,3%). Chiny i Stany Zjednoczone ponoszą największe koszty ekonomiczne nowotworów w wartościach bezwzględnych, stanowiąc odpowiednio 24,1% i 20,8% całkowitego globalnego obciążenia. Chociaż 75,1% zgonów z powodu raka ma miejsce w krajach LMIC, ich udział w kosztach ekonomicznych raka jest niższy i wynosi 49,5%. Względny udział kosztów leczenia w całkowitych kosztach ekonomicznych nowotworów jest większy w krajach o wysokich dochodach niż w krajach o niskich dochodach.

Autorzy zauważyli, że koszty ekonomiczne i zdrowotne związane z rakiem rozkładają się nierównomiernie między typami nowotworów i krajami. Kraje o wysokich dochodach ponoszą najwyższe koszty makroekonomiczne. Jednak LMIC ponoszą przeważającą liczbę ofiar ludzkich, co podkreśla potrzebę ulepszeń na wielu frontach, w tym wzmocnienia systemu opieki zdrowotnej i polityki zdrowia publicznego np. w celu ograniczenia używania tytoniu. W przeciwnym razie, wraz z rozwojem LMIC, koszty ekonomiczne będą towarzyszyć kosztom ludzkim, które już ponoszą. Badanie podkreśla potrzebę inwestowania w globalne wysiłki na rzecz ograniczenia obciążenia rakiem.

W towarzyszącym artykule redakcyjnym dr Gilberto Lopes z Sylvester Comprehensive Cancer Center na University of Miami w Miami, Floryda, USA, napisał, że autorzy badania przedstawiają aktualne oszacowanie globalnych kosztów ekonomicznych raka. Istnieje jednak potrzeba zastosowania wszystkiego, co już wiemy, aby rozwiązać ten problem, jeśli chcemy zmniejszyć rosnące koszty ekonomiczne związane z rakiem. Nadszedł czas na wdrożenie działań, które obejmowałyby stworzenie i rozwój infrastruktury powszechnej opieki zdrowotnej z dobrze wyszkolonym kapitałem ludzkim, stworzenie i wdrożenie krajowych planów zwalczania nowotworów, w tym utworzenie i doskonalenie rejestrów nowotworów i repozytoriów danych o czynnikach ryzyka nowotworów i wynikach leczenia, ograniczenie palenia tytoniu, szczepienia przeciwko najczęstszym wirusom powodującym raka, w tym wirusowi brodawczaka ludzkiego i wirusowemu zapaleniu wątroby typu B, a także promowanie zdrowej diety, ćwiczeń fizycznych i kontroli otyłości. Ponadto potrzebne są oparte na dowodach badania przesiewowe, diagnostyka i leczenie powszechnych nowotworów oraz tworzenie referencyjnych ośrodków onkologicznych, dostęp do podstawowych leków przeciwnowotworowych oraz dostęp do opieki paliatywnej, zwłaszcza kontroli bólu.

Badania te otrzymały dofinansowanie z National Institute on Aging, National Institutes of Health Award. Był również wspierany przez fundusze z Chińskiej Akademii Inżynierii, Chińskiej Akademii Nauk Medycznych i Peking Union Medical College, Horizon Europe oraz Fundacji Billa i Melindy Gatesów.

(ESMO)

Total
0
Shares
Share 0
Tweet 0
Share 0
Share 0
Share 0
Powiązane tematy
  • onkologia
  • pacjent
Poprzedni artykuł
  • Newsy

FDA zatwierdza aerozol do nosa na migrenę

Czytaj
Następny artykuł
  • Newsy

Spadek liczby ludności w Pekinie

Czytaj
Zobacz również inne artykuły!
Czytaj
  • Newsy

Podwojenie wysiłków na rzecz zapewnienia powszechnej opieki zdrowotnej do roku 2030

Czytaj
  • Newsy

Neuralink Elona Muska rozpocznie badania implantu mózgowego na ludziach

Czytaj
  • Newsy

Epidemia wirusa Nipah w Indiach

Czytaj
  • Newsy

Dziewięć nowych leków rekomendowanych do zatwierdzenia

Czytaj
  • Newsy

EMA zaleca zatwierdzenie szczepionki przeciwko Covid-19 skierowanej przeciwko Omicron XBB.1.5

Czytaj
  • Newsy

Panel ekspertów FDA popiera szersze stosowanie leku patisiran

Czytaj
  • Newsy

Zdrowie publiczne priorytetem podczas Zgromadzenia Ogólnego ONZ

Czytaj
  • Newsy

Izraelscy naukowcy stworzyli model ludzkiego embrionu


Newsletter
Instagram

eksperciozdrowiu

"Istotnym narzędziem poprawy wyników📈 leczeni "Istotnym narzędziem poprawy wyników📈 leczenia chorych z rakiem trzonu macicy jest przestrzeganie zasad postępowania medycznego. Oznacza to przede wszystkim właściwą ocenę 📋pacjentek pod kątem stopnia zaawansowania tego nowotworu oraz profilu molekularnego zanim zacznie się je operować.

Do rozpoznania raka trzonu macicy może dojść szybko, bo daje on wczesne objawy kliniczne w postaci nietypowego krwawienia🩸 z dróg rodnych po menopauzie. U takiej kobiety należy kontrolnie pobrać materiał histopatologiczny. Ponieważ nadal nie mamy efektywnej przesiewowej metody wczesnego wykrywania tego nowotworu, dlatego krwawienie powinno być wyraźnym sygnałem wskazującym na możliwość istnienia raka endometrium – na to zwracamy uwagę już studentom medycyny. Trochę później rozpoznajemy chore w młodym wieku👩, sądząc czasem, że u tych pacjentek występują zaburzenia miesiączkowania. W przypadku kobiet młodych musimy być niezwykle czujni; tym bardziej, że często wiele z nich to osoby szczupłe, przez co odbiegają od typowego obrazu chorej z rakiem trzonu macicy.

Przez długi czas ok. 80% chorych z rakiem endometrium udawało się trwale wyleczyć, gdyż zmiany były wykrywane we wczesnym stopniu zaawansowania i większość była poddawana radioterapii🏥. Jednak w ciągu ostatnich kilku lat zmieniliśmy trochę zasady leczenia i wydaje się, że w naszym kraju zbyt liberalnie zaczęliśmy traktować postępowanie w leczeniu uzupełniającym.

Regułą powinno stać się przestrzeganie zasad u chorych z rakiem endometrium – pacjentka ma mieć wykonane: ✅tomografię jamy brzusznej, ✅rezonans magnetyczny miednicy, a dopiero potem ma być konsultowana do leczenia. Kolejnym elementem jest zintegrowanie postępowania medycznego z profilem molekularnym raka trzonu macicy. Z badań wynika, że leczenie uzupełniające w zależności od profilu molekularnego nowotworu może poprawiać wyniki terapii bądź zmniejszać toksyczność leczenia, dzięki możliwości deeskalowania terapii."

👨‍⚕️Dr hab. n. med. Radosław Mądry, Prezes Elekt PTGO, Klinika Ginekologii Onkologicznej Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu

Cały artykuł znajdziecie na naszej stronie ➡️eksperciozdrowiu.pl

#rakendometrium #raktrzonumacicy #kobieta #rak #onkologia
"Kobiety z rakiem piersi to bardzo specyficzna gru "Kobiety z rakiem piersi to bardzo specyficzna grupa pacjentek, ponieważ wzajemnie mocno się wspierają i edukują👩‍🏫. Pacjentkom zależy na zdobyciu wiedzy o chorobie – dzięki temu stają się partnerkami podczas rozmów z lekarzem👩‍⚕️ a nie tylko biernymi odbiorczyniami informacji. Jest to ważne, gdyż w wielu przypadkach istnieją różne możliwości wyboru dróg terapeutycznych i dobrze, jeśli pacjentka bierze w tym procesie czynny udział.

Sytuacja pacjentek z rakiem piersi rozpatrywana pod kątem leczenia jest naprawdę dobra. Natomiast gorzej wygląda to w odniesieniu do badań przesiewowych🔍 – skutkiem tego część chorych trafia do lekarza zbyt późno.

Obecnie dla chorych na raka piersi dostępne są liczne nowe leki💊. To skutek zmian, jakie dokonały się w ciągu ostatnich kilku lat, a szczególnie – w ostatnim roku. Oczywiście, chciałoby się dysponować jeszcze większą liczbą leków dla tej grupy chorych, ale sytuacja, którą mamy, jest zadowalająca.

Zmiany w podejściu do leczenia dobrze widać na przykładzie raka hormonozależnego, który jest najczęstszym nowotworem piersi. U pacjentki z chorobą rozsianą standardowym sposobem postępowania była chemioterapia🏥, która jednak ma wiele działań niepożądanych. Teraz, sądzę, że żaden z lekarzy onkologów nie pomyślałby, aby w pierwszym rzucie leczenia stosować chemioterapię. Obecnie wykorzystujemy inhibitory CDK4/6. Podawane w nowoczesnej formie – doustnie – są absolutnym standardem i skuteczną metodą leczenia; z drugiej strony – są lepiej tolerowane od poprzednio stosowanych preparatów. W nowoczesnym leczeniu dostępne są również postaci podskórne leków, które mogą zastąpić formy dożylne."

👩‍⚕️Dr n. med. Joanna Kufel-Grabowska, @kufelgrabowska Katedra i Klinika Onkologii i Radioterapii Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, Przewodnicząca Sekcji Płodności w Chorobie Nowotworowej PTO

Cały artykuł znajdziecie na naszej stronie ➡️eksperciozdrowiu.pl

#rakpiersi #rak #onkolog #kobieta
"Wirus HPV, wirus brodawczaka ludzkiego, do pewneg "Wirus HPV, wirus brodawczaka ludzkiego, do pewnego stopnia koegzystuje z człowiekiem. Wykorzystuje naturalny proces fizjologiczny człowieka – rozród – do namnażania się. Podatność na zarażenie wirusem HPV jest problemem obojga płci👫, ale częściej stwierdza się infekcje u kobiet🧍‍♀️. Zarazić można się od osoby będącej nosicielem HPV – głównie drogą płciową👩‍❤️‍💋‍👨, ale też możliwe jest przeniesienie czynnika patogennego podczas korzystania z tego samego ręcznika lub bielizny.

Wyróżnia się wiele różnych typów wirusa HPV – w różnym stopniu zagrażają one zdrowiu człowieka. Typy 16 i 18 są wysokoonkogenne 📈– mogą spowodować powstanie chorób nowotworowych w obrębie narządu rodnego kobiety, takich jak rak szyjki macicy czy rak sromu i pochwy, a u mężczyzn mogą być przyczyną nowotworu penisa. U obojga płci mogą powodować też niektóre nowotwory głowy i szyi oraz gardła, jak i odbytu. Typy niskoonkogenne powodują powstanie kłykcin kończystych u obu płci.

Najczęściej zakażenie HPV przebiega bezobjawowo🔍, dlatego że wirus brodawczaka ludzkiego nie powoduje wiremii i stanu zapalnego tak, jak na przykład wirus grypy. Zmiany widać tylko w obrębie nabłonka – najczęściej wielowarstwowego płaskiego bądź gruczołowego. Z tego powodu zapraszamy i zachęcamy do badań👩‍⚕️👨‍⚕️ profilaktycznych i przesiewowych – najlepiej w oparciu o genotypowanie wirusa HPV, czyli badania molekularne🔬; ale również na zwykłą, konwencjonalną cytologię, ponieważ dzięki niej także możemy wykryć zmiany w obrębie komórki.

Otrzymanie pozytywnego wyniku badania cytologicznego czy molekularnego nie oznacza, że kobieta od razu jest chora. Jeżeli jednak wynik badania wskazuje na obecność wysokoonkogennych typów HPV, czyli 16 i 18, wówczas trzeba skierować się na badanie kolposkopowe."

👨‍⚕️Prof. dr hab. n. med. Robert Jach, Kierownik Oddziału Klinicznego Endokrynologii Ginekologicznej i Ginekologii SU w Krakowie, prezes PTKiPSM, członek Prezydium Zarządu Europejskiej Federacji Kolposkopowej (EFC) 
 
Cały artykuł znajdziecie na naszej stronie ➡️eksperciozdrowiu.pl

#HPV #rakszyjkimacicy #kobieta #rak #profilaktyka #wirushpv
"Endometrioza jest dla nas chorobą znaną, które "Endometrioza jest dla nas chorobą znaną, której objawy potrafimy leczyć🩺, natomiast poważnym problemem pozostaje wczesne rozpoznanie🔍.

Endometrioza towarzyszy dotkniętej nią kobiecie od uzyskania dojrzałości płciowej aż do menopauzy👱‍♀️. Przyczyny schorzenia nie do końca są wyjaśnione; prawdopodobnie jest to jedna z chorób autoimmunologicznych, ale nadal ciąg przyczynowo-skutkowy nie jest poznany. Wiemy, natomiast, jakie są efekty.

Im wcześniej⏱ endometrioza jest rozpoznana, tym szybciej można wdrożyć leczenie i tym bardziej można ograniczyć skutki tej choroby dla organizmu kobiety. Dlatego ważne jest, aby kobieta dotknięta dolegliwościami sugerującymi endometriozę jak najszybciej trafiła do ginekologa👨‍⚕️. Najczęściej jednak bywa tak, że kobiety, które cierpią na niesprecyzowane dolegliwości, na przykład ból brzucha (który jest najczęściej występującym objawem chorobowym u człowieka i może sugerować różnego rodzaju schorzenia), błąkają się w celu zdiagnozowania od lekarzy POZ poprzez różnych specjalistów."

👨‍⚕️Prof. dr hab. n. med. Piotr Sieroszewski, Prezes Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników @ptgip_ 
Cały artykuł znajdziecie na naszej stronie ➡️eksperciozdrowiu.pl

#endometrioza #kobieta #ból #ginekolog
"Rekonstrukcje piersi🧩 postrzegane są niemalż "Rekonstrukcje piersi🧩 postrzegane są niemalże jako idealne rozwiązanie dla kobiet poddanych mastektomii. Prawda jest taka, że efekty tych zabiegów nie zawsze są dobre, a ponadto operacje te są obarczone stosunkowo wysokim📈 ryzykiem powikłań, w tym ciężkich – ok. 10% z nich dotyczy utraty implantu piersi. Rekonstrukcje piersi w porównaniu do leczenia oszczędzającego są więc związane z dużo wyższym ryzykiem dla kobiety i dłuższym czasem rekonwalescencji. 

Strategią, którą powinno się generalnie stosować, jest maksymalne oszczędzanie tkanki piersi pacjentki, bo własny narząd – nawet nieco zmieniony w wyniku operacji – jest lepszy od implantu. Obecnie mamy szeroki wachlarz metod onkoplastycznych i wiele technik symetryzacyjnych, umożliwiających m.in. podczas dużej redukcji chorej piersi na zbliżenie jej kształtu i wielkości do piersi zdrowej.

Rekonstrukcja piersi może być jednoczasowa, kiedy wykonuje się ją w czasie tego samego zabiegu, podczas którego chora pierś zostaje usunięta, albo odroczona, czyli przeprowadzona w późniejszym czasie. 

Rekonstrukcje w ostatnich latach cechuje bardzo duży postęp 🚀– w zakresie wiedzy na ten temat, jakości materiałów rekonstrukcyjnych i rozwoju technik onkoplastycznych. Dzięki temu możemy dążyć do osiągnięcia jak najmniejszego urazu dla pacjentki. Przy rekonstrukcji implantem obecnie dominuje technika protektoralna – implant umieszczany jest w kieszeni przed mięśniem piersiowym, co oznacza, że nie ma – jak w klasycznej rekonstrukcji – konieczności ingerencji w ścianę klatki piersiowej i preparowania mięśnia piersiowego."

👨‍⚕️Dr n. med. Paweł Kabata, @chirurgpawel, Uniwersyteckie Centrum Kliniczne w Gdańsku 

Cały artykuł znajdziecie na naszej stronie ➡️eksperciozdrowiu.pl

#rakpiersi #chirurgia #rekonstrukcjapiersi #implantpiersi
"Przez dekady📅 pacjentki z nowotworami trzonu m "Przez dekady📅 pacjentki z nowotworami trzonu macicy były leczone wycięciem macicy z jajnikami i jajowodami. Dodatkowo usuwano kilkadziesiąt węzłów chłonnych z miednicy i okolicy aorty, po to by je zbadać🔬 i uzyskać informację, czy znajdują się w nich komórki nowotworowe, a pacjentka wymaga dodatkowego leczenia. Przeprowadzenie takiej operacji wymagało „otworzenia” brzucha często na długości 20-40cm📏, a pacjentki wymagały wielodniowego pobytu w szpitalu🏥 i długiej rekonwalescencji. Narażone też były na ryzyko wystąpieniem powikłań związanych np. z dużym nacięciem takich jak infekcje, znaczna utrata krwi, ból, czy też powstawanie przepuklin.

Dzięki rozwojowi technik małoinwazyjnych operacja u pacjentki z nowotworem macicy może dziś być wykonana laparoskopowo lub przy zastosowaniu robota chirurgicznego🤖 przez drobne kilkumilimetrowe nacięcia skóry. A właściwie to nie może, a powinna być tak wykonana. 

Najbardziej rozpowszechniony i pierwszy powszechnie stosowany robot chirurgiczny składa się z trzech elementów: konsoli, przy której chirurg jak kapitan Wrona 🧑‍✈️w kokpicie samolotu siedzi wygodnie kilka metrów od stołu operacyjnego, kolumny po stronie pacjenta z czterema zrobotyzowanymi ramionami i wreszcie toru wizyjnego.  Przed nadejściem robotyki chirurg miał do dyspozycji tylko dwie ręce. Teraz, dzięki robotom chirurg może przeobrazić się w wielkiego marvelowskiego pająka🕷 posiadającego cztery zautomatyzowane ramiona, z których każde ma inną funkcję: jedno precyzyjnie i delikatnie chwyta, drugie tnie niczym skalpel, trzecie koaguluje tkanki i zamyka naczynia krwionośne, wreszcie czwarte zakończone jest trójwymiarowym okiem pozwalającym powiększyć 10-krotnie obraz i widzieć wszystko w HD!"

👨‍⚕️Lek. Kamil Zalewski, @ginekolog_z_woli Ginekolog onkolog, The University College Hospital w Londynie 

Cały artykuł znajdziecie na naszej stronie ➡️eksperciozdrowiu.pl

#rak #onkologia #ginekologia #raktrzonumacicy #chirurgia

  • Polityka prywatności
  • Kontakt
©2023 Warsaw Press. All Rights Reserved

Wprowadź wyszukiwane słowa kluczowe i naciśnij Enter.