• Kampanie edukacyjne
  • Aktualności
  • Onkologia
  • Hematologia
  • Zdrowie Kobiet
  • Seniorzy
  • Choroby cywilizacyjne
Obserwuj nas w social mediach!
Facebook
Instagram
Newsletter
Newsletter
Eksperci o zdrowiu
Eksperci o zdrowiu
  • Kampanie edukacyjne
  • Aktualności
  • Onkologia
  • Hematologia
  • Zdrowie Kobiet
  • Seniorzy
  • Choroby cywilizacyjne
  • Zdrowie
  • W trosce o seniorów

Nowotwór gruczołu krokowego

  • 18 grudnia, 2020
  • 5 minut czytania
Nowotwór gruczołu krokowego
Total
0
Shares
0
0
0
0
0
0

O epidemiologicznej istotności raka gruczołu krokowego stanowi to, że każdego roku tylko w Polsce wykrywa się go u prawie 10 tysięcy mężczyzn. W Europie zapada na tę chorobę 450 tysięcy mężczyzn, a na całym kontynencie każdego roku ponad 100 tysięcy z nich umiera na raka prostaty. To są bardzo niepokojące dane.

Nowotwór gruczołu krokowego
Prof. dr n. med. Piotr Chłosta, Prezes Polskiego Towarzystwa Urologicznego.

Gruczoł krokowy (stercz, prostata) jest narządem, który u mężczyzn ulega chorobom najczęściej. U mężczyzn młodych dominują zapalenia stercza, natomiast o starszych – rozrost lub nowotwór.

Częstość występowania nowotworu prostaty nasila się z wiekiem. Z tego względu rak gruczołu krokowego dotyczy przeważnie mężczyzn po 80. roku życia, a najczęściej zaczynają chorować panowie w wieku 60+. Nie można jednak wykluczyć rozwoju tej choroby u mężczyzny 30-40-letniego.

Rak gruczołu krokowego – schorzenie wykrywane coraz częściej

Nowotwór prostaty rozpoznaje się w Polsce i na świecie coraz częściej. Wpływają na to dwa czynniki: systematycznie rosnąca długość życia oraz korelacja między występowaniem raka gruczołu krokowego a starszym wiekiem. Obserwuje się też zależność związaną z predyspozycjami genetycznymi, gdyż notuje się 11-krotnie większe ryzyko zachorowania na raka prostaty u osób, u których w rodzinie zdarzały się już przypadki chorób nowotworowych stercza.

Za rozpoznanie, leczenie i prowadzenie chorego do końca jego życia jest odpowiedzialny urolog. To specjalista, który na wiele lat może stać się najlepszym medycznym przyjacielem mężczyzny.

Należy podkreślić, że ponieważ rozpoznanie coraz częściej następuje u młodszych mężczyzn, celem Polskiego Towarzystwa Urologicznego i urologów jest jak najwcześniejsze i trafne diagnozowanie schorzeń gruczołu krokowego. Jest to bardzo istotne, ponieważ w całej puli nowotworów złośliwych rozpoznawanych w naszym kraju, udział tak zwanych urologicznych nowotworów złośliwych stanowi ponad 25%, a dominującą grupą są tutaj nowotwory gruczołu krokowego. Stanowią one aż 50% nowotworów urologicznych. – problem jest zatem poważny. Na drugim miejscu plasują się nowotwory pęcherza moczowego, na trzecim – nerek, a następnie – jąder.

Wczesne wykrycie ratuje życie

Nie możemy zapobiec zachorowaniu na raka gruczołu krokowego. Można jednak zmniejszyć ryzyko zastosowania agresywnych metod leczenia tej choroby. Warunkiem jest wczesne zdiagnozowanie schorzenia, kiedy nowotwór znajduje się w mniej zaawansowanym stadium. Podnoszeniu świadomości w tej kwestii służą między innymi kampanie edukacyjne organizowane przez Polskie Towarzystwo Urologiczne. Wpadające w ucho i w oko hasła kampanii nie są czcze, ponieważ jeżeli chorobę gruczołu krokowego wykryjemy wcześnie, możliwe jest jej całkowite wyleczenie. Z tego powodu każdy mężczyzna po 40. roku życia powinien przynajmniej raz w roku wykonywać badania u urologa – szczególnie, jeśli w rodzinie zdarzały się przypadki zachorowania na raka gruczołu krokowego.

Raka stercza rozpoznaje się wyłącznie na podstawie biopsji prostaty. Wykonuje się ją przezodbytniczo – pod nadzorem ultrasonografii albo rezonansu magnetycznego i ultrasonografii. Ważne: raka gruczołu krokowego nie rozpoznaje się na podstawie wyników badania MRI czy w oparciu o podwyższoną wartość antygenu PSA. PSA nie jest bowiem markerem nowotworowym. PSA jest swoistym antygenem stercza i oznaczanie jego poziomu służy do oceny stanu prostaty a nie do diagnozowania raka gruczołu krokowego.

Rak prostaty – jest wiele możliwości leczenia

Trzeba podkreślić, że nowotwór prostaty nie jest wyrokiem. Rokowanie w tej chorobie jest wprost proporcjonalne do:

  • zaawansowania nowotworu i jego lokalizacji – istotne jest, czy nowotwór jest ograniczony tylko do gruczołu krokowego;
  • potencjału onkologicznego nowotworu, czyli stopnia jego złośliwości – im potencjał wyższy, tym większe ryzyko nawrotu choroby po leczeniu;
  • istnienia przerzutów – czynnik ten określa, czy nowotwór stał się chorobą systemową, czyli obejmującą cały organizm;
  • rodzaju leczenia, jakie zostanie zastosowane.

W przypadku osób starszych, u których leczenie radykalne nie jest możliwe, trzeba z rakiem gruczołu krokowego żyć – jak z chorobą przewlekłą. I odejść wraz z nim – co jednak nie oznacza, że to nowotwór prostaty będzie przyczyną zgonu.

Jeśli choroba jest ograniczona do gruczołu krokowego, a szacowana długość życia pacjenta wynosi więcej niż 10 lat, wówczas stosuje się leczenie radykalne, najczęściej chirurgiczne – w technice otwartej (tradycyjna operacja) lub laparoskopowo czy z wykorzystaniem robota. Niestety, ostatnia z wymienionych metod dostępna jest na razie tylko w warunkach komercyjnych. Choć coraz częściej takie zabiegi przeprowadza się również w publicznych ośrodkach medycznych, wciąż jednak procedura ta nie doczekała się refundacji ze strony NFZ. Celem operacji jest wycięcie gruczołu krokowego wraz z węzłami chłonnymi w granicy zdrowych tkanek.

Stopniowo odchodzi się od tradycyjnych operacji na rzecz technik małoinwazyjnych, które są znacznie mnie obciążające dla organizmu pacjenta, ponadto umożliwiają najlepszą precyzyjną kontrolę miejscową choroby oraz zapewniają najlepszy czas przeżycia ogólnego i nowotworowo swoistego.

Mężczyźni, u których nie można przeprowadzić zabiegu operacyjnego lub którzy nie wyrażają zgody na jego przeprowadzenie, poddawani są napromienianiu. Wyniki uzyskane tą metodą są porównywalne do uzyskanych podczas operacji, niemniej nie można tutaj wykluczyć nawrotu choroby, ponieważ jest on związany z obecnością gruczołu krokowego w organizmie.

U mężczyzn, których choroba ma charakter systemowy, czyli występują przerzuty, albo kiedy pacjent ma tak silne zaawansowanie nowotworu miejscowego, które uniemożliwia zastosowanie radykalnego leczenia, procedury chirurgiczne wykorzystuje się po hormonalnym bądź chemicznym, krótkotrwałym postępowaniu medycznym.

Nowoczesna hormonoterapia – kiedy refundacja leczenia?

Trzeba podkreślić, że w Polsce chorzy z rakiem prostaty mają dostępność do wszystkich metod leczenia, a polscy urolodzy – z czego jako prezes PTU jestem niezmiernie dumny – są odpowiednio przygotowani do ich stosowania. Jednak nie wszystkie sposoby leczenia są bezpłatne. Refundowane nie są terapie z wykorzystaniem nowoczesnych leków hormonalnych drugiej generacji. Bezpłatne leczenie jest tutaj dostępne tylko w ramach programów lekowych.

Nowoczesna hormonoterapia cechuje się bardzo dobrą skutecznością działania i mniejszym odsetkiem działań niepożądanych, na przykład w odniesieniu do chemioterapii. Na kongresach najpoważniejszych instytucji urologicznych świata zostały zaprezentowane bardzo dobre wyniki w zakresie przeżycia ogólnego w odniesieniu do trzech terapii. Są to antyandrogeny: enzalutamid, darolutamid, apalutamid. Przedstawione wyniki wskazują, że istnieje szansa na opóźnienie progresji choroby i zmniejszenie ryzyka wystąpienia przerzutów u chorych, u których istnieje rak oporny na leczenie hormonalne. Do drugiej grupy chorych należą mężczyźni, u których nowotwór gruczołu krokowego jest jeszcze wrażliwy na leczenie hormonalne – wspomniane wyniki wskazują na to, że osoby te również mogłyby odnieść korzyści z leczenia wymienionymi antyandrogenami drugiej generacji.

Bardzo istotne jest, że w odniesieniu do farmakoterapii postęp w leczeniu zaawansowanej postaci raka gruczołu krokowego w ostatnim czasie dotyczy przesunięcia i intensyfikacji leczenia na wcześniejsze etapy choroby – wrażliwej bądź niewrażliwej na hormony. U tych pacjentów, u których dochodzi do dalszego rozwoju choroby, największymi korzyściami z takiego postępowania są: odsunięcie w czasie momentu pojawienia się przerzutów i wydłużenie czasu przeżycia u osób, które mogłyby być kandydatami do leczenia hormonalnego. Opóźnienie progresji choroby bądź wystąpienia przerzutów to czas bardzo istotny – i dla pacjenta, i dla lekarza. Dzięki nowoczesnym lekom podanym błyskawicznie mamy możliwość uzyskiwania tego właśnie czasu. Z badań wynika, że opóźnienie wystąpienia przerzutów może wynosić nawet 2 lata – dotyczy to aż 75% chorych.

Mniej przerzutów to, oczywiście, mniejsza progresja choroby i lepsze przeżycie ogólne i tym samym – większe przeżycie swoiste dla nowotworu. Mediana dla przeżycia ogólnego w takiej sytuacji wynosi nawet 73,9 miesiąca.

Dane te wskazują na to, jak doniosła jest rola lekarza urologa, który dzięki coraz lepszemu rozumieniu biologii nowotworu raka prostaty, posiadaniu narzędzi w postaci metod i leków do przeprowadzania nowoczesnych i przede wszystkim skutecznych terapii, może przyczyniać się do przedłużania życia swoim pacjentom dotkniętych rakiem gruczołu krokowego oraz może – co bardzo istotne dla chorego – poprawiać jakość tego życia.

Total
0
Shares
Share 0
Tweet 0
Share 0
Share 0
Share 0
Powiązane tematy
  • onkologia
  • prostata
  • rak gruczołu krokowego
  • seniorzy
Poprzedni artykuł
Immunoterapia w raku płuca
  • Zdrowie
  • W trosce o seniorów

Immunoterapia w raku płuca

  • 18 grudnia, 2020
Czytaj
Następny artykuł
Diabetycy w dobie koronawirusa
  • Choroby cywilizacyjne
  • Zdrowie

Diabetycy w dobie koronawirusa

  • 21 grudnia, 2020
Czytaj
Zobacz również inne artykuły!
EMA, siedziba EMA, Europejska Agencja Leków
Czytaj
  • Newsy
  • Zdrowie

Szczepionka na wirusa chikungunya: przegląd bezpieczeństwa Ixchiq zakończony przez EMA

  • 11 lipca, 2025
Mycoplasma pneumoniae u dzieci
Czytaj
  • Newsy
  • Zdrowie

Mycoplasma pneumoniae u dzieci: co oznacza gwałtowny wzrost zakażeń w 2024 roku?

  • 3 lipca, 2025
eknoglutyd
Czytaj
  • Newsy
  • Zdrowie

Eknoglutyd – nowy lek na otyłość konkurencyjny dla Ozempicu i Wegovy

  • 27 czerwca, 2025
EMA, siedziba EMA, Europejska Agencja Leków
Czytaj
  • Newsy
  • Zdrowie

Zemcelpro: przeszczep szpiku bez zgodnego dawcy – nowa nadzieja dla chorych

  • 25 czerwca, 2025
Szukać rozwiązań w leczeniu raka
Czytaj
  • Kobieta
  • Kobieta VIII
  • Zdrowie

Szukać rozwiązań w leczeniu raka

  • 22 czerwca, 2025
leczenie miastenii
Czytaj
  • Kobieta
  • Kobieta VIII
  • Zdrowie

Leczenie miastenii – trzeba być czujnym

  • 22 czerwca, 2025
Leczenie endometriozy w rękach ekspertów
Czytaj
  • Kobieta
  • Kobieta VIII
  • Zdrowie

Leczenie endometriozy w rękach ekspertów

  • 22 czerwca, 2025
Wsparcie psychologiczne dla osób z miastenią
Czytaj
  • Kobieta
  • Kobieta VIII
  • Zdrowie

Wsparcie psychologiczne dla osób z miastenią

  • 22 czerwca, 2025

Newsletter
Instagram

eksperciozdrowiu

Twoje źródło informacji o zdrowiu.

Miastenia to nieustanna gra 🎭, w której nigdy Miastenia to nieustanna gra 🎭, w której nigdy nie znam zasad. Nie mogę nic zaplanować 📅, bo choroba działa według własnego scenariusza, odbierając mi siły wtedy, gdy najmniej się tego spodziewam. Nie mogę liczyć na stabilność ⚖️. Nie pyta o zgodę, nie ostrzega. Jest przebiegła, podstępna, zmienna. Nie ma jednej drogi 🛤️, jednego schematu, jednego sposobu 🧩, by sobie z nią radzić – każdy przypadek to inna historia, inne objawy, inne wyzwania. Jesteśmy jak płatki śniegu ❄️ – nie ma dwóch identycznych jak nie ma dwóch identycznie chorujących.Nigdy nie wiem, kiedy mnie dopadnie, kiedy nagle osłabną ręce ✋, nogi odmówią posłuszeństwa 🦵, oczy przestaną współpracować 👀. Podwójne widzenie, opadające powieki, bełkotliwa mowa, trudność z przełykaniem – zwykłe, codzienne czynności zamieniają się w pole walki. A ja? Muszę walczyć.Dlatego nauczyłam się żyć z dnia na dzień, nie wybiegać myślami w przyszłość 🔮, nie planować, nie liczyć na to, że jutro będzie lepsze. Musiałam ograniczyć wszystko, co sprawiało trudność, co wymagało wysiłku 🏋️‍♀️ – obowiązki domowe, zwykłe codzienne czynności były często niewykonalne. Zniknęły też przyjemności, które nadawały życiu kolorów 🌈.Społeczeństwo widzi powierzchnię. Widzi kobietę, a nie jej walkę. Widzi uśmiech, a nie ból. Patrzą na nas i oceniają, jakby choroba miała swoje niepisane zasady – jakby kobieta cierpiąca nie miała prawa wyglądać kobieco 💄. Jakby musiała być złamana, zniszczona, jakby miała nosić na twarzy dowód swojego cierpienia. Ale czy miastenia sama w sobie nie jest wystarczająco okrutna? Czy naprawdę mamy wyglądać tak, jak się czujemy?Mimo trudności ⚙️ – jestem tu. I działam. Współtworzyłam i prowadzę Stowarzyszenie „Gioconda”, by nikt nie był sam 🧡. Bo samotność w tej chorobie boli najbardziej 💔. Przez wiele lat myślałam, że moje życie się skończyło – ale dziś wiem, że po prostu zaczęło się inaczej. I choć miastenia zabrała mi dawną siebie, nie odebrała mi odwagi, siły i sensu.👩Renata Machaczek, Przedstawicielka PSChMG „Gioconda”, Członek Zarządu Krajowego Forum Orphan
Cały artykuł znajdziecie na naszej stronie ➡️eksperciozdrowiu.pl#miastenia #miasteniagravis
Miastenia wiąże się z nadmierną męczliwością mięśni, dlatego do tej pory uważano, że pacjent z tą chorobą powinien odpoczywać 🛌; fizjoterapia nie była zalecana 🚫. W ostatnich latach pogląd ten uległ jednak zmianie.Podstawą kwalifikacji do fizjoterapii jest ustabilizowana miastenia ⚖️, natomiast w zaostrzeniu zalecany jest odpoczynek 💤 i nie ma wskazań do ćwiczeń ruchowych. Choć jeszcze nie mamy fizjoterapeutycznych wytycznych dotyczących pracy z pacjentem z miastenią, bazujemy na najnowszych doniesieniach naukowych. Ogólne zalecenia dla chorych z miastenią są takie, że trening ruchowy i ćwiczenia 🏃‍♂️ mają być bezpieczne dla pacjentów. U pacjenta ustabilizowanego, z łagodną bądź umiarkowaną miastenią, zaleca się co najmniej 150 minut ćwiczeń tygodniowo📅. Zalecenia odnośnie tych ćwiczeń zostały podane przez N.E. Gilhusa w artykule naukowym 📄 pt. Physical training and exercise in myasthenia gravis. Autor podkreśla, że rodzaje ćwiczeń i intensywność treningu trzeba indywidualnie dobierać do potrzeb chorego 🎯. Ważna też jest systematyczność aktywności fizycznej – pacjentów trzeba więc dobrze motywować do kontynuowania długoterminowego treningu ruchowego, bo chorzy bywają zmęczeni nawet po przebudzeniu się.Trening będzie obejmował wszystkie mięśnie 💪 i służył przede wszystkim poprawie ich siły i wytrzymałości. Proponuje się trzy rodzaje ćwiczeń: równowagi, aerobowe, oporowe. Po treningu niekoniecznie musi pojawić się poprawa; może bowiem wystąpić większe zmęczenie 😴 i będzie to stanowić ograniczenie dla aktywności pacjenta. Jednak nasze obserwacje i wyniki badań klinicznych potwierdzają, że chorzy dzięki odpowiednio dobranemu treningowi czują się lepiej 😊, mają lepszą wytrzymałość, niektórzy nawet zgłaszają mniejsze odczuwane zmęczenie mięśni.👩‍⚕️Dr hab. n.k.f. Elżbieta Mirek, Profesor AKF w Krakowie
Cały artykuł znajdziecie na naszej stronie ➡️eksperciozdrowiu.pl#miastenia #miasteniagravis
Nie istnieją dziś duże, randomizowane badania 📊, które jasno wskazałyby, jaka konkretna dieta 🍽️ jest najlepsza dla osób z miastenią gravis. Dlatego kluczowe jest indywidualne podejście. Najbezpieczniejsze wydają się obecnie diety przeciwzapalne – takie jak DASH, MIND czy śródziemnomorska. W sytuacji zaburzeń połykania konieczna jest jednak modyfikacja konsystencji posiłków 🥣 oraz ich składu – niekiedy z użyciem specjalnej żywności medycznej 🧃 lub zagęstników do napojów.Badania pokazują, że osoby z miastenią znacznie częściej niż reszta populacji zmagają się z dysfagią czy zachłystowym zapaleniem płuc 🫁, a mimo to formalna ocena logopedyczna 🗣️ nadal nie jest rutynowo przeprowadzana. To wyraźny sygnał, że konsultacje logopedyczne powinny być częstsze i traktowane jako standard.Choć nie ma jednoznacznych danych na temat produktów, które mogłyby spowalniać postęp miastenii, warto korzystać z dostępnej wiedzy 📚 i rekomendacji. Istnieją składniki, które mogą wspierać funkcje poznawcze 🧠 i pracę mięśni 💪. Wśród nich są kwasy omega-3 (DHA i EPA) 🐟, flawonoidy (obecne w jagodach, kakao, zielonej herbacie) 🫐🍵, witamina E, cholina (żółtko jaja, soja, fasola)🌱 oraz naturalne antyoksydanty zawarte w oliwie z oliwek i warzywach 🫒.Szczególnie ważne są białko  i potas – pierwszy jest podstawowym budulcem mięśni, drugi wpływa na ich prawidłowy skurcz. Niedobór potasu może maskować lub nasilać objawy miastenii, dlatego warto w codziennej diecie uwzględniać jego dobre źródła – jak warzywa, owoce, orzechy 🥗.Jednocześnie należy uważać ⚠️ na składniki, które mogą wpływać na skuteczność leczenia 💊. Tłuste posiłki opóźniają wchłanianie inhibitorów acetylocholinoesterazy czy azatiopryny. Glikokortykosteroidy mogą prowadzić do utraty potasu i podnosić poziom cukru. Niektóre leki – jak cyklosporyna czy takrolimus – wykluczają spożycie grejpfrutów, pomelo i granatów, a magnez oraz glin z suplementów mogą osłabiać przewodnictwo nerwowo-mięśniowe. Każdą suplementację warto więc skonsultować z lekarzem lub dietetykiem.👩‍⚕️Natalia Mogiłko, Dietetyk kliniczny
Cały artykuł znajdziecie na naszej stronie ➡️eksperciozdrowiu.pl#dieta #miastenia #miasteniagravis
Bardzo dużo pacjentek z miastenią mówi o niekor Bardzo dużo pacjentek z miastenią mówi o niekorzystnej, związanej z cyklem menstruacyjnym 🩸 fluktuacji objawów choroby – objawy nasilają się bowiem w okresie okołomiesiączkowym. Podczas wdrażania leczenia miastenii 💊 u młodych kobiet, należy uwzględniać ich plany macierzyńskie 👶. Po pierwsze dlatego, że leki immunosupresyjne są w przeważającej większości przeciwwskazaniem do zajścia w ciążę 🤰, a po drugie – kobiety obecnie przesuwają czas prokreacji na trochę późniejszy okres życia.Leczenie miastenii sprowadza się głównie do leczenia farmakologicznego, które polega na podawaniu leków działających objawowo, poprawiających siłę mięśniową. Na rynku polskim dostępny mamy tylko jeden preparat pierwszego rzutu. Leki drugiej linii to podawane doustnie 💊 steroidy. Trzecia linia leczenia to jednocześnie druga linia immunosupresji. Należą tu niesteroidowe leki immunosupresyjne.Leki biologiczne 🧬 oparte o przeciwciała monoklonalne, wykorzystywane są w nowoczesnym leczeniu miastenii u pacjentów z chorobą lekooporną ⚠️ o ciężkim przebiegu, u których występują zaostrzenia 🔥 mimo leczenia adekwatnego. Innowacyjna terapia umożliwia nieraz osiągnięcie spektakularnych efektów, ale aby pacjent mógł z niej skorzystać w ramach dostępnego w Polsce programu lekowego NFZ, musi spełnić określone kryteria włączenia do tego programu.W leczeniu miastenii wiele zmienia się na lepsze, m.in. dzięki wprowadzaniu innowacyjnych terapii 🚀, ale w polskiej opiece ogólnej nad pacjentami z tą chorobą są elementy do poprawy. Jest mało poradni, które stricte zajmują się chorobami mięśni 💪; nie ma też systemu wielodyscyplinarnej opieki nad pacjentami z miastenią. Taka opieka byłaby, w mojej ocenie, bardzo pożądana – u chorych z miastenią wymagana jest współpraca często różnych specjalistów, m.in. neurologa, rehabilitanta, endokrynologa, diabetologa, gdyż zwłaszcza u pacjentów o późnym początku choroby, czyli starszych, występuje wielochorobowość i powstaje konieczność rehabilitacji oraz leczenia chorób współistniejących i powikłań leczenia miastenii.👩‍⚕️Dr n. med. Małgorzata Bilińska, Neurolog, Gdański Uniwersytet Medyczny#miastenia #miasteniagravis
📢 Z przyjemnością informujemy o starcie kolej 📢 Z przyjemnością informujemy o starcie kolejnej edycji kampanii „W trosce o zdrowie Kobiet” 📢💬 „Jesteśmy obecnie jednym z przodujących państw w Europie w zakresie badań prenatalnych, a mieszkające w Polsce kobiety są otoczone dobrą opieką ginekologiczno-położniczą.”
👨‍⚕️Prof. dr hab. n. med. Piotr Sieroszewski, prezes Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników💬 „Miastenia to należące do chorób rzadkich schorzenie neuroimmunologiczne. Może pojawić się przed 50. rokiem życia (miastenia o wczesnym początku) lub później (miastenia o późnym początku). Uważa się, że jest najczęstszą chorobą rzadką – dotyczy ok. 9-10 tys. osób w Polsce.”
👩‍⚕️Prof. dr hab. n. med. Monika Adamczyk-Sowa, Past-Przewodnicząca Sekcji Stwardnienia Rozsianego i Neuroimmunologii Polskiego Towarzystwa Neurologicznego💬 „Celem leczenia miastenii jest uchronienie chorego przed przełomem miastenicznym i umożliwienie mu jak najlepszego funkcjonowania poprzez maksymalne złagodzenie objawów choroby, a przez to – powrót do pełni życia na miarę indywidualnych możliwości chorego.”
👩‍⚕️Prof. dr hab. n. med. Anna Kostera-Pruszczyk, Kierownik Katedry i Kliniki Neurologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego💡 Dlaczego to ważne?
Brak świadomości na temat chorób rzadkich, takich jak miastenia, prowadzi do błędnych diagnoz, frustracji i niepotrzebnego cierpienia. Nie możemy pozwolić, by kobiety latami szukały odpowiedzi na pytania, na które medycyna powinna odpowiadać natychmiast. Wczesna diagnostyka i kompleksowe podejście terapeutyczne znacząco zwiększają szanse na skuteczną kontrolę choroby i poprawę jakości życia.Dziękujemy wszystkim Ekspertom👨‍⚕️👩‍⚕️, którzy postanowili podzielić się z Wami swoją wiedzą i Partnerom kampanii. 🤝#zdrowiekobiet #kobieta #profilaktyka #miastenia #kampania #endometrioza #edukacja
🧬 Terapia genowa to nowoczesna metoda leczenia, 🧬 Terapia genowa to nowoczesna metoda leczenia, która przynosi obiecujące rezultaty w przypadku hemofilii, zwłaszcza hemofilii B (niedobór czynnika IX). Daje ona szansę na poprawę jakości życia pacjentów, a jej skuteczność została potwierdzona w badaniach klinicznych.🧪 Terapia genowa działa na poziomie genów. Polega na podaniu pacjentowi specjalnego genu (transgenu), który koduje czynnik krzepnięcia. Gen jest umieszczony w bezpiecznym nośniku wirusowym, który przenika do komórek wątroby. Tam zostaje „wbudowany” w DNA komórki, która zaczyna produkować odpowiedni czynnik krzepnięcia i uwalnia go do krwiobiegu.📊 Badania kliniczne wykazały, że terapia genowa może być bardzo skuteczna. W hemofilii B u wielu pacjentów udaje się osiągnąć niemal normalny poziom czynnika IX w krwi – taki, jak u osób zdrowych. To ogromny przełom! Nawet jeśli poziom czynnika nie osiągnie wartości referencyjnych, jest wystarczający, by zapobiec codziennym, samoistnym krwawieniom. 🩸 Dla pacjentów oznacza to znaczną poprawę komfortu życia i mniejsze ryzyko powikłań związanych z krwotokami.⚠️ Niestety, terapia genowa nie jest odpowiednia dla wszystkich. Na przykład nie mogą z niej korzystać osoby z chorobami wątroby 🏥, starsze (65+)👩‍🦳, dzieci 🧒, a także pacjenci z wysokim poziomem przeciwciał wobec wirusa wykorzystywanego jako wektor. W takich przypadkach terapia może być nieskuteczna.👨‍⚕️Prof. dr hab. n. med. Jerzy Windyga, kierownik Kliniki Zaburzeń Hemostazy i Chorób Wewnętrznych oraz Zakładu Hemostazy i Chorób Metabolicznych, Instytut Hematologii i Transfuzjologii
Cały artykuł znajdziecie na naszej stronie ➡️eksperciozdrowiu.pl#hemofilia #terapiagenowa #chorobykrwi

  • Polityka prywatności
  • Kontakt
  • Polityka plików cookies (EU)
©2025 Warsaw Press. All Rights Reserved

Wprowadź wyszukiwane słowa kluczowe i naciśnij Enter.

Zarządzaj zgodami plików cookie
Używamy technologii takich jak pliki cookie do przechowywania i/lub uzyskiwania dostępu do informacji o urządzeniu. Robimy to, aby poprawić jakość przeglądania i wyświetlać (nie)spersonalizowane reklamy. Wyrażenie zgody na te technologie umożliwi nam przetwarzanie danych, takich jak zachowanie podczas przeglądania lub unikalne identyfikatory na tej stronie. Brak wyrażenia zgody lub jej wycofanie może niekorzystnie wpłynąć na niektóre cechy i funkcje.
Funkcjonalne Zawsze aktywne
Przechowywanie lub dostęp do danych technicznych jest ściśle konieczny do uzasadnionego celu umożliwienia korzystania z konkretnej usługi wyraźnie żądanej przez subskrybenta lub użytkownika, lub wyłącznie w celu przeprowadzenia transmisji komunikatu przez sieć łączności elektronicznej.
Preferencje
Przechowywanie lub dostęp techniczny jest niezbędny do uzasadnionego celu przechowywania preferencji, o które nie prosi subskrybent lub użytkownik.
Statystyka
Przechowywanie techniczne lub dostęp, który jest używany wyłącznie do celów statystycznych. Przechowywanie techniczne lub dostęp, który jest używany wyłącznie do anonimowych celów statystycznych. Bez wezwania do sądu, dobrowolnego podporządkowania się dostawcy usług internetowych lub dodatkowych zapisów od strony trzeciej, informacje przechowywane lub pobierane wyłącznie w tym celu zwykle nie mogą być wykorzystywane do identyfikacji użytkownika.
Marketing
Przechowywanie lub dostęp techniczny jest wymagany do tworzenia profili użytkowników w celu wysyłania reklam lub śledzenia użytkownika na stronie internetowej lub na kilku stronach internetowych w podobnych celach marketingowych.
Zarządzaj opcjami Zarządzaj serwisami Zarządzaj {vendor_count} dostawcami Przeczytaj więcej o tych celach
Zobacz preferencje
{title} {title} {title}