Sztuczna inteligencja wykazuje się dużą użytecznością w diagnozowaniu raka jajnika. Badanie, opublikowane w Nature Medicine, dowodzi, że specjalnie zaprojektowany program AI może przewyższyć lekarzy w identyfikowaniu raka jajnika na podstawie obrazów USG. Zgodnie z wynikami, program AI osiągnął dokładność na poziomie ponad 86%, podczas gdy eksperci osiągnęli wynik nieco poniżej 83%, a lekarze bez specjalistycznej wiedzy uzyskali wynik bliski 78%.
Nowoczesne metody diagnozowania raka jajnika – rola sztucznej inteligencji
„Guzy jajnika są powszechne i często wykrywane przypadkowo” — powiedziała badaczka Elisabeth Epstein, starsza lekarka w Wydziale Nauk Klinicznych i Edukacji Szpitala Ogólnego w Sztokholmie Południowym. Wyniki badania sugerują, że nowoczesne metody diagnozowania raka jajnika, oparte na sztucznej inteligencji, „mogą zapewnić cenne wsparcie w diagnostyce raka jajnika, szczególnie w przypadkach trudnych do zdiagnozowania oraz w regionach, gdzie brakuje ekspertów od USG” — dodała Epstein.
Jak AI zmienia podejście do wykrywania raka jajnika
Do przeprowadzenia badania naukowcy wyszkolili program AI, by potrafił rozróżnić łagodne i złośliwe zmiany jajników, bazując na ponad 17 000 obrazach USG pochodzących od blisko 3700 pacjentów z 20 szpitali w ośmiu krajach. Okazało się również, że program AI, wspierając lekarzy zmniejszył potrzebę skierowań do ekspertów. W symulowanej opiece, wsparcie ze strony AI obniżyło liczbę skierowań o 63%, a wskaźnik błędnych diagnoz o 18%.
Nowoczesne technologie w diagnostyce raka jajnika – AI jako wsparcie dla lekarzy
Ogólnie, badanie wskazuje, że AI może przyczynić się do szybszej i bardziej efektywnej opieki nad pacjentkami z problemami jajników. Nowoczesne metody diagnozowania raka jajnika, które wykorzystują sztuczną inteligencję, pozwalają na szybsze wykrywanie zmian oraz zmniejszenie liczby błędnych diagnoz. Jednakże, jak podkreślił zespół badawczy, konieczne są dalsze badania, aby w pełni potwierdzić ich wyniki i zbadać potencjalne możliwości wykorzystania AI. Zespół prowadzi obecnie prace nad oceną codziennego bezpieczeństwa klinicznego i przydatności programu, a także planuje przeprowadzenie badania klinicznego, które ma na celu ocenę wpływu AI na zarządzanie pacjentami oraz koszty opieki zdrowotnej.
„Dzięki ciągłym badaniom i rozwojowi narzędzia oparte na sztucznej inteligencji mogą stać się integralną częścią opieki zdrowotnej jutra, odciążając ekspertów i optymalizując zasoby szpitalne, ale musimy się upewnić, że można je dostosować do różnych środowisk klinicznych i grup pacjentów” — powiedział współprowadzący badacz Filip Christiansen, doktorant w grupie badawczej Epsteina w Instytucie Karolinska.
Źródło: Karolinska Institute