„Beze mnie będzie wam lżej” czy “nie mam już siły” – jeśli takie słowa padają z ust starszych członków naszej rodziny, jest to ważny sygnał alarmowy. Podobnie jak rozmowy o tym, co będzie po ich śmierci. W ciągu 10 lat liczba samobójstw wśród osób 60+ wzrosła o 50 proc.
Seniorzy coraz częściej czują się niepotrzebni. Mają wrażenie, że stanowią oni ciężar dla swoich bliskich. Istotnymi czynnikami, które mogą sprawić, że senior targnie się na swoje życie, są dojmująca samotność oraz izolacja. A te tym mocniej starsi ludzie odczuwają podczas pandemii, gdy kontakty międzyludzkie są ograniczane kolejnymi lockdownami i zaleceniami. Dla seniorów komunikatory internetowe nie są dobrą alternatywą dla niedzielnych obiadów w rodzinnym gronie.
– Samotność to jedno. Drugim problemem są kwestie natury finansowej. Po trzecie – choroby. W listach pożegnalnych seniorów znajdujemy te trzy aspekty, razem z brakiem sensu, nadziei, możliwości na wyjście z sytuacji, w której się znaleźli – wyjaśnia dr Halszka Witkowska z Polskiego Towarzystwa Suicydologicznego.
Seniorzy odchodzą w ciszy
Nie możemy oczekiwać, że babcia czy mama sama powie nam, że jest jej ciężko. To my powinniśmy dostrzec problem i udzielić pomocy bliskiej osobie. Zanim będzie za późno.
– Przede wszystkim musimy zdać sobie sprawę z tego, że seniorzy odchodzą w ciszy – mówi dr Witkowska. – Często nie chcą wokół siebie robić zamieszania. Dlatego to my powinniśmy zainteresować się, jak wygląda dzień bliskiej nam osoby starszej. Zapytać, jak ona daje sobie radę, czy wystarcza jej na codzienne zakupy, rachunki, lekarstwa. Warto zastanowić się, jak często odwiedzamy babcię, dziadka czy starszą ciocię. Seniorzy sami nie będą nam mówić o swoim stanie i trudnościach, bo nie będą chcieli przysparzać „młodym” problemów.
„Beze mnie będzie wam lżej”
O tym, że dzieje się źle, często świadczą zawoalowane komunikaty. Senior może więc sugerować, że szybciej przepisze na swoje dzieci dom albo rozważać, jak będzie wyglądało życie „młodych” po jego śmierci.
Sygnałem alarmowym są również być takie słowa jak „Beze mnie będzie wam lżej” czy „Nie mam już siły”. To wszystko powinno nas skłonić do działania. Po pierwsze – bycia przy starszej osobie. Po drugie – szukania pomocy na zewnątrz. Tego, jak postępować z osobą, która ma myśli samobójcze, dowiedzieć można się ze strony Życie Warte Jest Rozmowy (zwjr.pl). Znajduje się tam również baza adresów i bezpłatnych numerów telefonu do specjalistów.