Napięcie, ból, dyskomfort przy stosunku? Winna najczęściej jest suchość pochwy – to zjawisko powszechne; dotyka prawie co czwartą kobietę i może pojawić się w różnych okresach jej życia.
Brak lub niedostatek naturalnego nawilżenia pochwy występuje w każdej grupie wiekowej kobiet. Odpowiadają za to nie tylko zaburzenia gospodarki hormonalnej, ale również wiele innych czynników, mających związek z zachowaniami kobiety, stosowanymi przez nią środkami do higieny intymnej, produktami w okresie miesiączki czy zabiegami wykonywanymi w okolicy sromu – od depilacji po zabiegi ginekologii estetycznej. Wszystko to może działać negatywnie na okolice intymne i prowadzić do podrażnień i suchości pochwy. Jeśli kobieta w dowolnym okresie swojego życia mówi, że ma częste, nawracające infekcje pochwy, które kończą się suchością, bądź też pojawiły się pierwszy raz, zawsze pytam o wymienione wcześniej czynniki. Co ciekawe, ten właśnie element wywiadu medycznego, który przez wiele lat mojej pracy był mało istotny, obecnie wysuwa się na pierwszy plan.
Suchość pochwy – wróg przyjemności i zdrowia
Najczęściej fizjologiczne wystąpienie suchości pochwy dotyczy kobiet w okresie pomenopauzalnym, kiedy silnie zmniejsza się ilość estrogenów w organizmie. Ale częste jest też występowanie suchości pochwy w okresie stosowania przez kobietę hormonalnej antykoncepcji, gdyż środki hormonalne hamują czynność jajników. To z kolei powoduje, że zmniejsza się poziom estrogenów i objawem niepożądanym jest właśnie suchość pochwy. Jeśli kobieta zgłasza ginekologowi suchość pochwy przy stosowaniu hormonalnej antykoncepcji, należy rozważyć zmianę środka bądź typu antykoncepcji. Jest to ważne, gdyż suchość jest sygnałem, że powstały zaburzenia fizjologiczne w pochwie: nie ma w tym obszarze prawidłowej kwasowości i odpowiedniej wilgotności. W takich warunkach pochwa staje się bezbronna i dość szybko dochodzi do nawracających infekcji pochwy, które z kolei mogą powodować powikłania w postaci wstępujących zakażeń dróg rodnych i jamy brzusznej, lub prowadzić do zaburzeń w obszarze urologicznym, na przykład – zapaleń cewki moczowej. Świąd i pieczenie okolic intymnych, które towarzyszą infekcjom, negatywnie przekładają się też na jakość współżycia. Zjawisko to dotyczy kobiet w każdym okresie życia, kiedy są aktywne seksualnie.
Suchość pochwy zatem – niezależnie od tego, co jest jej źródłem – zawsze powoduje bolesny seks, co z kolei prowadzi do odmowy współżycia i pogarsza jakość relacji w związku. Najcięższym symptomem, bezpośrednio mającym związek z życiem seksualnym, jest syndrom unikania lęku, co powoduje, że kobieta rezygnuje ze współżycia. Jeśli z jakichś powodów je podejmuje, wówczas mimowolnie broni się przed nim. Powoduje to, że na istniejącą już suchość pochwy dodatkowo nakłada się inny problem, a mianowicie nieuruchamianie się naturalnego nawilżania pochwy wskutek podniecenia seksualnego. Ponadto kobieta – świadomie lub nieświadomie – zaciska mięśnie okrężne pochwy. Utrudnia to penetrację, powodując dodatkowy dyskomfort w czasie współżycia i również ma negatywny wpływ na związek.
Nawilżanie w priorytecie
Kobiety powinny być świadome tego, że suchości pochwy nie można lekceważyć, gdyż jest to zjawisko niepożądane i objaw chorobowy, dlatego należy bezpośrednio po jego wystąpieniu podjąć działania zaradcze, które szybko przyniosą ulgę. Na rynku dostępne są preparaty z drobnocząsteczkowym kwasem hialuronowym, który jest sprawdzoną cząsteczką w ginekologii. Preparat w formie globulek dopochwowych doskonale sprawdzi się we wsparciu nawilżenia i regeneracji błony śluzowej pochwy, aplikacja przynosi odczuwalną ulgę bezpośrednio po ich zastosowaniu. Natomiast produkt w formie żelu można stosować dopochwowo i na zewnętrzne okolice intymne, doskonale sprawdzi się jako żel ułatwiający kontakt intymne ponieważ posiada działanie długotrwale nawilżające i poślizgowe. Drobnocząsteczkowy kwas hialuronowy powinien być stosowany jako preparat pierwszego rzutu w przypadku pojawienia się takich dolegliwości jak uczucie suchości, napięcie, ból dyskomfort przy współżyciu – niezależnie od przyczyny suchości i niezależnie od wieku kobiety. Ma wysoki profil bezpieczeństwa i może być stosowany w każdym wieku; jest wskazany do stosowania nawet w najcięższych suchościach pochwy wywołanych leczeniem onkologicznym. Najlepiej sięgać po produkty, które nie zawierają hormonów, parabenów, olejków i wyciągów roślinnych oraz środków zapachowych, ponieważ te właśnie dodatki najczęściej mogą powodować nietolerancję na preparat.
Jeśli po kilkudniowej aplikacji produktu z kwasem hialuronowym nie będzie poprawy, należy udać się do ginekologa i w pierwszym zdaniu podczas wizyty (a nie dopiero na jej koniec) zgłosić problem suchości pochwy. Dalsze postępowanie zaordynowane przez ginekologa będzie zależeć od tego, w jakim okresie życia jest kobieta, czy stosuje antykoncepcję hormonalną, karmi piersią, czy ma nawracające infekcje, w którym okresie klimakteryjnym się znajduje.