Naukowcy odkryli nową strategię wykrywania komórek nowotworowych za pomocą płynnej biopsji, która ma być prostsza, szybsza i zawierająca więcej informacji w porównaniu z obecnymi metodami.
Obecne metody wykrywania komórek nowotworowych mogą być kosztowne, złożone i zbyt ograniczone, ponieważ nie pozwalają badaczom na jednoczesną analizę wielu biomarkerów.
Płynna biopsja — nieinwazyjny test, który wykorzystuje krew, mocz i inne płyny ustrojowe jako nośnik do wykrywania komórek nowotworowych lub innych cząsteczek uwalnianych przez guzy — może identyfikować lub badać raka, monitorować postęp choroby i ujawniać, jak organizm reaguje na terapię nowotworową.
Metody i wyniki badań
W niedawnym badaniu naukowcy opracowali narzędzie, które zbiera materiał komórkowy, taki jak geny i białka, znane jako pęcherzyki zewnątrzkomórkowe. Zauważyli, że wybór i analiza pęcherzyków zewnątrzkomórkowych może dostarczyć informacji o raku w organizmie. Pomimo długotrwałego potencjału w tej dziedzinie, problem skupił się na najlepszym sposobie analizy „bioaktywnego ładunku” w pęcherzykach pozakomórkowych i opracowaniu dokładnego narzędzia biopsji.
Naukowcy szczegółowo opisali, że nowatorskie narzędzie oparte na obrazowaniu działa poprzez podejście cyfrowe i we wczesnych badaniach okazało się bardziej czułe, ponieważ sortuje setki tysięcy pęcherzyków pozakomórkowych.
Płynna biopsja – Wnioski
Naukowcy podkreślili, że płynna biopsja może być w stanie wykryć raka na wcześniejszych, bardziej wyleczalnych etapach i rozpakować funkcję pęcherzyków pozakomórkowych — co może odgrywać rolę w przerzutach raka i sposobie, w jaki układ odpornościowy reaguje na chorobę. Naukowcy obecnie współpracują w celu odkrycia biomarkerów opartych na pęcherzykach pozakomórkowych, aby wykryć, czy immunoterapia działa przeciwko nowotworowi. Planują wykorzystać nowatorskie narzędzie w badaniach klinicznych, aby ukierunkować ich wyniki oparte na leczeniu.
Więcej ciekawych informacji na temat onkologii znajdziecie klikając w link.
Źródło: ASCO