PTGiP pracuje nad zmianami w profilaktyce raka szyjki macicy, ponieważ nowotworu tego można w 100% uniknąć, pod warunkiem wdrożenia odpowiednich działań prewencyjnych.
PTGiP w tym roku osiągnęło największy sukces w historii swojej 100-letniej działalności, gdyż pod koniec maja 2023 roku zorganizowaliśmy w Krakowie bardzo udany Europejski Kongres Ginekologii i Położnictwa. W połowie września organizujemy natomiast kolejną edycję Akademii Rezydenta – to konferencja przeznaczona dla młodych lekarzy specjalizujących się w ginekologii i całkowicie dla nich bezpłatna. Na początku grudnia zorganizowane zostanie Forum Ginekologii i Perinatologii Praktycznej. Wydarzenie to jest poświęcone rekomendacjom i standardom – w tym roku ukaże się 6 nowych dokumentów tego typu.
Na początku tego roku wspólnie z innymi towarzystwami, które również zajmują się problemem profilaktyki raka szyjki macicy, wydaliśmy rekomendacje dotyczące roli szczepień przeciwko wirusowi HPV – czynnikowi odpowiadającemu za rozwój tego nowotworu. Podkreśliliśmy w nich, że szczepienia te stanowią najskuteczniejszą formę prewencji. Jest to profilaktyka pierwotna, która zapobiega powstawaniu choroby.
Potrzebne zmiany w systemie
Optujemy też za transformacją dotychczasowego systemu profilaktyki wtórnej, czyli wykrywania zmian chorobowych poprzez cytologię. Obecnie w Polsce funkcjonuje program, który polega na pobieraniu wymazu z szyjki macicy. To dobry program, ale pozwala wykryć toczącą się już chorobę bądź zmiany przedrakowe czy rakowe. Chcemy, aby w ramach tego programu w naszym kraju można było również oznaczać obecność wirusa HPV w obrębie szyjki macicy – szczególne wysokoonkogenne typy wirusa – i przeprowadzać cytologię płynną zamiast dotychczasowej standardowej, gdyż jest to bardziej dokładne badanie.
Wiele dobrego wprowadziłyby do profilaktyki chorób kobiecych zmiany systemowe umożliwiające refinansowanie z budżetu państwa programu prewencyjnego dla wszystkich kobiet. Program profilaktyki NFZ gromadził bowiem nie więcej niż około 30% Polek. Dwukrotnie więcej kobiet w naszym kraju wykonuje cytologię w gabinetach prywatnych.
W sumie mamy w Polsce około 80% kobiet wykonujących cytologię – to dużo, ponieważ wartość ta daje pokrycie populacyjne. Trend ten warto utrwalić poprzez zmiany w systemie. Już teraz widzimy duży spadek częstości występowania inwazyjnej postaci raka szyjki macicy, a gdybyśmy mogli wprowadzić planowane zmiany, to możliwe byłoby zredukowanie częstości występowania zaawansowanych przypadków prawie do zera.
PTGiP lobbuje także nad dołączeniem do Programu Badań Prenatalnych oznaczania ryzyka preeklampsji (stanu przedrzucawkowego), co jest bardzo ważne w perspektywie zapobiegania nadciśnieniu w ciąży oraz hipotrofii noworodków. Jednocześnie taka modyfikacja Programu Prenatalnego nie byłaby związana z wysokimi kosztami wprowadzenia dla budżetu państwa.